Snoezeelen
Snoezeelen
Jest takie miejsce, w którym człowiek przenosi się w inny świat – pokój, którego granic nie stanowią ściany a ludzka wyobraźnia.
To świat pełen obrazów, zapachów i dźwięków, w którym
„NICZEGO NIE TRZEBA, ZA TO WSZYSTKO MOŻNA”.
SALA DOŚWIADCZANIA ŚWIATA
Gdy zbyt dużo bodźców wprowadza zamieszanie, jedynym ratunkiem jest odciąć się od niego, zanurzyć w niezwykłym, magicznym świecie. Umożliwia to nowa terapia – Snoezelen. W Polsce występuje pod nazwą Sala Doświadczania Świata. Autorką tego terminu jest dr Agnieszka Smrokowska-Reichmann, adiunkt w Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie i jedna z prekursorek metody Snoezelen w Polsce.
Założeniem terapii jest działanie oparte na stymulacji wielozmysłowej w celowo zaprojektowanej sali wyposażonej w urządzenia emitujące różnorodne bodźce. Aranżacja wnętrza, atmosfera bezpieczeństwa, pomyślane i odpowiednio dobrane sprzęty mają zachęcać do podejmowania działań stymulacyjnych w dającym się kontrolować środowisku. Terapia zakłada podstawowe pobudzanie pięciu zmysłów, odnajdywanie dróg dojścia do osób, które z powodu ograniczeń rozwojowych odbierają otoczenie „na swój własny sposób”, a jednocześnie nie są w stanie artykułować własnych potrzeb. Konieczne jest pozostawienie odpowiedniej ilości czasu i swobody, by osoba z deficytami sama wybierała przyjemne bodźce. Sala Doświadczania Świata powinna gwarantować bezpieczeństwo i dobre samopoczucie jej odbiorcom oraz dawać możliwość wyboru czynnika stymulującego. Zgodnie z zasadą jej twórców: „NIE MUSZĘ NICZEGO, MOGĘ WSZYSTKO”, wrażenia powinny być proponowane, a nie narzucane.
Terapia kieruje się 8 zasadami:
1. Zasada właściwej atmosfery.
2. Zasada własnej decyzji.
3. Zasada własnego tempa.
4. Zasada odpowiedniego czasu trwania.
5. Zasada powtarzalności.
6. Zasada wybranej oferty bodźców.
7. Zasada właściwego nastawienia.
8. Zasada odpowiedniej opieki.
Dla kogo jest Sala Doświadczania Świata?
Pierwotnie Sala Doświadczania Świata przeznaczona była dla osób z głębszą niepełnosprawnością intelektualną. Obecnie obejmuje różne grupy użytkowników, m.in. osoby z niepełnosprawnością intelektualną, z zaburzeniami psychicznymi, w starszym wieku z demencją, z autyzmem, z uszkodzeniami mózgu, będące w śpiączce, z uszkodzeniami wzroku i słuchu, z niepełnosprawnościami ruchowymi, pracujące w stresie, cierpiące na chroniczne bóle, mające trudności szkolne oraz rodziny osób poddawanych terapii.
Efekty korzystania z terapii Snoezelen
Efekty korzystania z terapii Snoezelen można rozpatrywać w różnych kontekstach: jako ukierunkowanie na rozwój, aktywność albo terapeutycznie. Wśród efektów terapeutycznych wymienia się: rozluźnienie, zainteresowanie otoczeniem, zmniejszenie pasywności, poprawienie kontaktu z terapeutą, poczucie bezpieczeństwa, doświadczenie samego siebie, radość i relaks. Sala Doświadczania Świata daje odprężenie, powoduje wzrost pewności siebie, motywuje do samokontroli, daje poczucie sensu, pobudza eksplorację i kreatywność, zapewnia wypoczynek i przyjemność, umożliwia wybór oraz redukuje zachowania niepożądane.
W poniższej prezentacji można zobaczyć ewolucję naszej Sali Doświadczania Świata (skopiuj i wklej link do nowego okna przeglądarki)
https://zsspechery-my.sharepoint.com/:p:/g/personal/awojtas_zsspechery_onmicrosoft_com/EWZ_XP7UDNFOkZe_sLM6JOwBLTFLKVzIp9dN0eQuSTEqSg
Opracowanie: Anna Wojtaś
Urszula Pyłka
Snoezalen - Sala Doświadczania Świata. Kompendium opiekuna i terapeuty - Agnieszka Smrokowska-Reichmann