Biofeedback
Biofeedback
Czym jest EEG BIOFEEDBACK?
EEG BIOFEEDBACK - jest metodą treningową, umożliwiającą harmonizowanie czynności fal mózgowych na zasadzie bioregulacji i samouczenia się mózgu.
EEG BIOFEEDBACK =z ang. EEG elektroencefalograf aparat do pomiaru fal mózgowych i oceny pracy mózgu, BIOFEEDBACK = biologiczne sprzężenie zwrotne
EEG BIOFEEDBACK - to nowoczesna aparatura medyczna umożliwiająca trening mózgu w celu poprawienia jego efektywności i uzyskania kontroli nad procesami fizjologicznymi zachodzącymi w naszym organizmie, zwykle niedostępnymi dla naszej świadomości. Jest metodą medycyny klasycznej (wchodzi w spis międzynarodowych procedur medycznych ICD-9-CM poz. 94.39), używaną szeroko jako metoda nieinwazyjna, bez skutków ubocznych.
EEG BIOFEEDBACK wykorzystuje EEG i QEEG czyli - zapis pracy mózgu.
Bez skutków ubocznych!
Jako metoda w pełni biologiczna nie ma działań ubocznych, a jej efekty są porównywalne do leczenia farmakologicznego. Poza działaniem terapeutycznym może wspomagać zdrowy rozwój mózgu już od końca 3-go roku życia.
Wideogra.
Trening EEG biofeedback opracował w latach 60 profesor Barry Stermann na zlecenie NASA. W czasie treningu pacjent widzi przebieg swoich fal mózgowych przełożony na obraz pod postacią wideogry. Technologia stworzona w Amerykańskim Centrum Badań Kosmicznych Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej, początkowo wykorzystywana była do szkolenia astronautów i pilotów, którzy w warunkach ogromnego stresu muszą bezbłędnie wykonywać złożone czynności.
Jak gra komputerowa...
W czasie treningu mózg emituje pożądane i niepożądane fale mózgowe. Za wysyłanie dobrych fal mózgowych mózg jest nagradzany i to zapamiętuje. Dzięki temu zwiększa własne możliwości takie jak: pamięć, kreatywność, szybkość uczenia i podejmowania decyzji, zmniejsza poziom stresu.
Czynność bioelektryczna mózgu.
EEG obrazuje czynność bioelektryczną mózgu, którą rejestruje w formie graficznej jako fale mózgowe. Fale mózgowe posiadają m.in. częstotliwość wyrażoną w Hz oraz amplitudę w uV.
Rodzaje i zakresy częstotliwości fal:
Delta 1-3 Hz – najpowolniejsza ze wszystkich fal mózgowych. Najczęściej kojarzona z jest ze snem głębokim. Fale delta są też obrazem patologicznym, charakteryzującym uszkodzenia mózgu (np. guzy) i dysfunkcje intelektualne. Pojawiają się również przy intensywnym wysiłku umysłowym.
Theta 4-7 Hz – redukuje stres, budzi intuicję i inne pozazmysłowe percepcje umiejętności. Na ogół nadmiar fal Theta (płaty czołowe) powoduje dekoncentracje i problemy w skupieniu uwagi (ADD, ADHD).
Alfa 8-12 Hz – to fale głębokiego odpoczynku. Dzięki Alfie jesteśmy bardziej kreatywni. Pozwala nam się odprężyć, ale jednocześnie pozostać czujnym.
SMR 12-15 Hz – pojawia się w chwilach odprężenia. Jesteśmy wtedy bardziej skoncentrowani i polepsza się nasza zdolność uwagi. Ciekawe jest to, że fala ta jest hamowana przez ruch, unieruchomienie ciała może powodować wzrost SMR.
Beta 15-20 Hz – tutaj neurony pracują naszybciej i najbardziej efektywnie. Jesteśmy skoncentrowani, a rozwiązania pojawiają się szybko. Trening pomaga przygotować się do egzaminu czy uprawiać sport.
Beta2 20-35 Hz – pojawia się w stanach zdenerwowania, irytacji, ale też wtedy gdy coś nas ekscytuje.
Niektóre zaburzenia a fale mózgu:
- ADD, ADHD – zwolnienie czynności mózgu, zwłaszcza w rejonach czołowo-centralnych, głównie w lewej półkuli, natomiast w prawej obserwuje się zwiększone pobudzenie; przy ADHD może pojawić się w nadmiar fal szybkich w przednich partiach mózgu, co owocuje zachowaniami impulsywnymi, kompulsywnymi, buntowniczymi (Lubar i Lubar 1999)
- Depresja – wysoka ALFA w lewym pacie czołowym, niska – w płacie prawym
- Trudności w nauce – podwyższony poziomy fal mózgowych Alfa i Theta, a to może powodować dezorganizację czynności mentalnych.
- Kłopoty z koncentracją i uczucie senności – nadmiar fal Theta i Alfa
- Otępienie intelektualne i emocjonalne – brak fal Beta
- Stres – fale Beta 2 (pasmo wysokiej Bety)
Jakie korzyści?
Korzyści, jakie daje EEG-BIOFEEDBACK to poprawa koncentracji i sprawny umysł gotowy do działania. Terapia EEG-BIOFEEDBACK w połączeniu z klasycznymi metodami psychologiczno-pedagogicznymi oraz terapią mowy przynoszą doskonałe efekty, stanowiąc duży krok w rozwoju zarówno funkcji umysłowych jak i społecznych dzieci. Terapią zaburzeń mowy zawsze powinien zajmować się specjalista: logopeda lub neurologopeda. Jednak na podstawie licznych doświadczeń w stosowaniu metody EEG BIOFEEDBACK stwierdzić można, iż ma ona skuteczne zastosowanie w leczeniu zaburzonych funkcji komunikacyjnych, szczególnie związanych z nadmiernym napięciem emocjonalnym np. jąkanie.
Dla kogo EEG-BIOFEEDBACK?
EEG-BIOFEEDBACK wskazany jest dla osób z zaburzeniami funkcjonowania centralnego układu nerwowego. Dla zdrowego człowieka wystarczy 10- 20 sesji, dla osób z zaburzeniami 40- 60. Terapia EEG BIOFEEDBACK pozwala uzyskać poprawę w dysfunkcjach:
- nadpobudliwość psychoruchowa (ADD, ADHD) od 4-5 r.ż
- problemy szkolne (dysleksja, dysgrafia, problemy z uczeniem się, zaburzenia pamięci i koncentracji)
- stres, lęki, depresja, agresja, impulsywność
- bóle i zawroty głowy
- zaburzenia snu
- zaburzenia mowy
- ataki padaczkowe
- tiki
- uzależnienia (gry, alkohol)
- zaburzenia przyjmowania pokarmu (bulimia, anoreksja, otyłość)
- w zespołach chronicznego zmęczenia i apatii
- pomoc w rehabilitacji po urazach głowy, udarach mózgu
Przeciwwskazania do stosowania EEG BIOFEEDBACK:
Między innymi:
- silna depresja
- nasilona schizofrenia
- mania
- zaburzenia paranoidalane z omamami
- ostry zespół obsesyjno- kompulsywny
- delirium
Wykorzystanie metody audio- wizualnej wspomagającej
terapię EEG BIOFEEDBACK.
AVS (Auditory and visiual stimulation) to stymulacja słuchowa i wzrokowa, która zachodzi przede wszystkim poprzez nerw optyczny i uszy z użyciem skomputeryzowanej technologii. Działaniu owej technologii poddaje się człowieka poprzez specjalnie zaprojektowane okulary z wbudowanymi diodami emitującymi światło (LEDs, light-emitting diodes) rozstawionymi pod szczególnym kątem i w specjalnych odległościach od oka aby zoptymalizować pożądany efekt. Owe światła błyskają w ustalonych częstotliwościach i są połączone ze szczególnymi tonami odbieranymi poprzez słuchawki.
Światło emitowane przez okulary i tempo błyskania oddziałującego poprzez nerw optyczny powołuje, że mózg dostraja się do owego tempa, zależnie od rezultatu, który chce się osiągnąć, do zamierzonej częstotliwości. Metoda indukcji, w drodze której do tego dochodzi jest znana jako Reakcje Odpowiadające Częstotliwości (FFR – Frequency Following Response). W odróżnieniu do biologicznego sprzężenia zwrotnego, gdzie celem użytkownika jest świadoma próba wyciszenia i wytrenowania działania umysłu, bierna indukcja AVS oddziałuje bezpośrednio na umysł bez świadomego wysiłku użytkownika.
Jakie rezultaty daje AVS?
- Stosowanie metody AVS przed lub po treningu EEG BFB w celu szybszego osiągnięcia i utrwalenia uzyskanych efektów.
- Stosowanie tylko bodźców słuchowych u osób z fotowrażliwością (zapobieganie wywołania ataku epilepsji).
- Wykonywanie treningów tylko metodą AVS, która wykorzystuje znane działanie światła i dźwięku na częstotliwość pracy mózgu. Mózg jest bardzo wrażliwy na drażnienie i reaguje na sygnały z okularów i słuchawek tak, że przystosowuje swoją częstotliwość do podawanej częstotliwości z aparatu AVS.
- AVS wykorzystuje się do:
- relaksacji organizmu w przewlekłym i ostrym stresie, napięciu i zmęczeniu,
- zwalczania negatywnych emocji i lęku,
- regeneracji organizmu,
- uspokajania, wyciszania wewnętrznego niepokoju
- pomocy w leczeniu chorób psychosomatycznych, zmniejszenia bólów głowy i mięśni,
- nauki nowego materiału jak i technik pracy umysłowej,
- wspomagania terapii ADHD i ADD
Mind Wave- co to jest?
Urządzenie Mind Wave stosowane jest do ogólnego usprawniania mózgu, zawiera gry i aplikacje dla zwiększenia inteligencji, kreatywności, koncentracji, pamięci czy szybkości podejmowania prawidłowych decyzji a także do nauki medytacji.
Wykorzystanie urządzenia Mind Wave w celu:
- stosowanie Mind Wave poprawia wszystkie funkcje poznawcze a zwłaszcza zdolność koncentracji, pamięci, uczenia się,
- wzrasta sprawność intelektualna i psychiczna wydajność,
- zastosowanie w terapii ADHD, ADD, Alzheimer, Parkinson
Mózg lubi sukces!
Poprawa pracy mózgu wpływa na sukces w grze i w życiu!
Opr. Beata Wegner- Trzaska