Snoezeelen
METODA SNOEZELEN
Metoda snoezelen to zajęcia prowadzone w Sali Doświadczania Świata, czyli w specjalnie wyodrębnionej sali wyposażonej w różnego rodzaju urządzenia, które mają za zadanie stymulować zmysły.
Celem głównym zajęć jest umożliwienie odbierania różnych bodźców, wzbogacenie doświadczeń ale też relaksacja w środowisku przyjaznym, bezpiecznym. Sala doświadczania świata jest wyposażona w urządzenia, które wytwarzają odpowiednie bodźce pobudzające zmysły, są to np. kabina lustrzana, tor świetlno-dźwiękowy, zestaw światłowodowy, łóżko wodne. Zajęcia, poza pobudzaniem zmysłów, służą wyciszeniu emocjonalnemu, łagodzeniu stresów, relaksacji, doświadczaniu poczucia bezpieczeństwa.
Zajęcia prowadzone są z osobami z niepełnosprawnością intelektualną, ze sprzężonymi zaburzeniami. Dzięki terapii następuje możliwość nawiązania i utrzymania kontaktu z prowadzącym. Właściwa atmosfera zajęć, czyli cicha i spokojna muzyka w tle, ciepło, przygaszone światła, stwarzają możliwość wyzwalania aktywności własnej. Dziecko samo wybiera sobie urządzenie i rodzaj aktywności, która w danej chwili może zaspokoić jego potrzeby psychiczne i korzysta z niej tak długo jak potrzebuje. Terapeuta uczy się rozpoznawać sygnały świadczące o znudzeniu lub zmęczeniu daną stymulacją.
Nie ma reguły określającej częstotliwość i długość trwania terapii. Uczestnicy zaś mają możliwość nieograniczonej liczby powtórzeń, odkrywania i przepracowywania doświadczeń.
Snoezelen powstało w Holandii jako wynik poszukiwań możliwości pracy z osobami z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębszym. Pomysłodawcami przedsięwzięcia byli młodzi ludzie pracujący w zakładzie dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną Haarendael w miejscowości Haaren: Staps wówczas odpowiedzialny za organizowanie czasu wolnego mieszkańcom oraz odbywający w ośrodku zastępczą służbę wojskową nauczyciel plastyki Snoek i student Schenk. Pierwsze zajęcia odbyły się w 1974 r. [1] Sukces terapii sprawił, że rozprzestrzeniała się na cały świat, zyskując popularność w wielu krajach.
W Polsce pierwszą Salę Doświadczania Świata otworzono w 1994 roku. Choć sala powstała dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, obecnie uczestnikami Snoezelen są osoby z problemami rozwojowymi, uszkodzeniami mózgu, autyzmem, demencją.
Opracowała: Urszula Brzozowska-oligofrenopedagog.
08.04.2020r.
[1] Zawiślak A. (2009) Snoezelen (Sala Doświadczania Świata). Geneza i rozwój, Bydgoszcz Wyd. Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego s.45