Dzisiaj uczniowie klas PdP wyruszyli na wycieczkę do Warszawy. Pogoda dopisała, więc udał nam się spacer w Ogrodzie Saskim, Nowym Światem, Krakowskim Przedmieściem. Widzieliśmy okolice Pałacu Kultury i Nauki, Pałac Prezydencki oraz najważniejsze miejsce pamięci narodowej - Grób Nieznanego Żołnierza. Tu czekała nas niespodzianka- trafiliśmy na próbę defilady, która odbędzie się 11 listopada z okazji Święta Niepodległości. Obserwowaliśmy przemarsz oddziałów Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego oraz innych formacji mundurowych. Na koniec naszej wycieczki zatrzymaliśmy się na posiłek w naszej ulubionej restauracji. To był bardzo intensywny i owocny wyjazd.
Jak przygoda - to tylko w Warszawie!
- 11
Warsztaty chemiczne
07.11.2023 r. odbyły się warsztaty chemiczno-fizyczne dla uczniów PdP zorganizowane przez p. Jolantę Filipowską.
7Warsztaty zostały przeprowadzone z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Uczestnicy warsztatów doskonale się bawili słuchając oraz mając możliwość osobistego uczestnictwa w doświadczeniach. Serdeczne podziękowania dla wszystkich uczestników oraz Panów Tomasza i Konrada, którzy w tak ciekawy sposób zaprezentowali tematykę związaną z chemicznymi i fizycznymi zjawiskami otaczającego nas świata.
Warsztaty kosmetyczne
To już drugie warsztaty kosmetyczno-higieniczne. Tym razem na temat : "Pielęgnacja na co dzień cery twarzy".
2Uczniowie obejrzeli film edukacyjny o budowie skóry oraz jak wygląda proces przenikania składników aktywnych do skóry właściwej. Następnie rozmawialiśmy na temat zasad właściwej pielęgnacji skóry. Pani Agnieszka zaprezentowała nam różnorodne preparaty odpowiednie do danego rodzaju cery, opowiedziała, czym jest i jak działa peeling enzymatyczny oraz jakie jest zastosowanie ziół w pielęgnacji. W dalszej części warsztatów uczniowie samodzielnie wykonali krem, będący odpowiednikiem kremu Nivea, który ma dobre zastosowanie pielęgnacyjne.
Konkurs Polska Złota Jesień
W piątek, 27.10.1023 r. odbyło się uroczyste wręczenie nagród oraz dyplomów laureatom konkursu plastycznego "Polska Złota Jesień". Konkurs zorganizowała p. Jolanta Filipowska. Wszystkie prace były piękne. Gratuluję!
1
Festiwal Kulinarny-degustacja
Dziś wszyscy mogliśmy przekonać się, że w naszej szkole są prawdziwi mistrzowie kuchni. Podczas trzeciego dnia Festiwalu Kulinarnego wszędzie unosił się smakowity zapach. Wszyscy mieli ręce pełne roboty i uwijali się, przygotowując potrawy inspirowane dynią i śliwkami.
5Stoły uginały się pod przepysznymi daniami. Potrawy zachwyciły nas swoim smakiem i wyglądem. Były zupy dyniowe w różnych wariantach, placki, humus dyniowy i chleb dyniowy. Można było delektować się różnymi sałatkami, tartą dyniową, dynią zapiekaną z doskonałym sosem czosnkowym. Dla łasuchów przygotowane były ciasta: serniki dyniowe, ciasto z dynią, ciasto ze śliwkami, rożki francuskie z dżemem dyniowym i babeczki dyniowe. Na deser można było spróbować kisielu dyniowego, dżemu dyniowo-pomarańczowego i innych smakołyków. Cieszymy się, że mogliśmy się spotkać całą społecznością szkolną i wspólnie świętować.
Savoir vivre w szkole
Podczas drugiego dnia Festiwalu Kulinarnego poznawaliśmy zasady Savoir Vivre przy stole pod kierunkiem pani Beaty Trzaski, która przygotowała dla nas wiele ciekawych zadań i propozycji.
3W klimat spotkania wprowadziła nas „Kulturalna piosenka”, której słowa wyświetlane były z wykorzystaniem systemu Mówik. Dzięki temu, każdy uczeń mógł się przyłączyć do wspólnego śpiewu. Pokaz filmu edukacyjnego skłonił nas do refleksji, jak należy, a jak nie powinno się zachowywać przy stole. Basia i Kuba zaprezentowali nam wiersz pt.: „ Pewna dama z Sanoka”, o tym jak należy lub nie należy uczyć gości grzeczności. Następnie przy przygotowanych trzech stołach uczyliśmy się w praktyce, jak prawidłowo rozstawić zastawę stołową i ćwiczyliśmy wcześniej poznane zasady savoir vivre.
Festiwal Kulinarny
W ramach pierwszego dnia Festiwalu kulinarnego uczniowie naszej szkoły poznawali interesujące wiadomości o dyni – królowej października oraz zasady diety planetarnej: jedz lokalnie i sezonowo, nie marnuj, zastępuj mięso strączkami.
7Młodsi uczniowie bawili się w podróż po trzech królestwach. Na śniadanie, obiad i kolację wpadli do Królowej Dyni, by przekazać jej wieści z krainy Diety Planetarnej. U Baronowej Śliwki zjedli podwieczorek. Ciotka Węgierka pozwoliła im skosztować powideł oraz suszonych owoców śliwki. Bawili się w chowanego. Z dostojną, wiekową Cesarzową Matematyką powędrowali w zadziwiający świat miar i wag. Ważyli, odważali, porównywali, mierzyli obwód.
A ponieważ wszystkie dzieci opanowały dworską etykietę, zostały zaproszone na kolejny dzień na zabawę-niespodziankę.
W auli uczniowie klas 5-8 i PDP rozwiązywali różnorodne zadania związane z dynią: mierzyli i ważyli dynię, porównywali jej kształty, pomagali ją przewozić, robili prace plastyczne inspirowane dynią i śliwką.
Spotkania przebiegały wśród kolorowej, jesiennej scenerii, która stworzyła wyjątkowy klimat.
Prezentacja pomocy dydaktycznych
W ramach projektu „Most do przyszłości! Wsparcie uczniów i nauczycieli IV Liceum Ogólnokształcącego w Piasecznie oraz Zespołu Szkół Specjalnych w Pęcherach”, w dniu 24 października 2023 odbyła się prezentacja pomocy dydaktycznych wykorzystywanych podczas jego realizacji.
2Zaprezentowano nauczycielom materiały do pracy z emocjami, rozwijania umiejętności matematycznych, konstrukcyjnych, motorycznych, informatycznych. Wysoka jakość tych pomocy, ich wartość merytoryczna a także atrakcyjna szata graficzna to atuty, które ułatwiają prowadzenie codziennych zajęć i wspierają rozwój uczniów.
Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i budżetu państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.
Turniej Nordic walking
24. 10. we wtorek odbył się międzyklasowy turniej Nordic walking, na terenie naszej placówki. Klasy 4-6 Szkoły Podstawowej w Pęcherach licznie przybyły rywalizować, ale i kibicować sobie nawzajem. Turniej odbył się w miłej i wesołej atmosferze uczniów wraz z wychowawcami i całym zespołem aktywności ruchowej.
3
Olimpiady Specjalne Polska - Integracyjny Piknik "Bądź FIT"
Szczecin 17-19.10.2023.
Za nami dni pełne aktywności i super atmosfery - warsztaty kulinarne, zumba, taniec, zabawy integracyjne, kajaki, tenis ziemny, ścianki wspinaczkowe, Nordic Walking, jazda konna, wspólne posiłki, kręgle.
8Nasi podopieczni dzielnie reprezentowali województwo mazowieckie świetnie się bawiąc i integrując.
Pokazali nam wszystkim, że chcieć to móc, że każdy z nas jest w stanie osiągnąć radość i sukces na miarę własnych możliwości. To było kolejne wielkie, piękne święto sportu, które pod hasłem „Rozwiń skrzydła” "Bądź FIT" zjednoczyło wiele osób.
Dziękujemy wspaniałym organizatorom, uczestnikom i wolontariuszom. Do zobaczenia!
WIZYTA KLAS PDP W FUNDACJI LENY GROCHOWSKIEJ
19. 10.2023
Uczniowie klas PdP wybrali się na wycieczkę do Fundacji Leny Grochowskiej w Warszawie. Jednym z celów Fundacji jest włączenie osób z niepełnosprawnością intelektualną do życia zawodowego i społecznego przede wszystkim poprzez zatrudnienie.
2Pod marką toMy kilkadziesiąt osób z zespołem Downa, Aspergera czy autyzmem tworzy tam niepowtarzalną ceramikę, obrazy, dekoracje wnętrz, torby i lnianą odzież oraz rzeźbę. W pracowniach cukierniczych pieką ciasta i ciasteczka oraz tradycyjny chleb.
Oczywiście wzięliśmy udział w warsztatach rękodzielniczych oraz skosztowaliśmy przepysznych wypieków. Jesteśmy pod dużym wrażeniem, jest to magiczne miejsce pełne niepowtarzalnych osób.
Pokaz naukowy
- 3
Co dzieci lubią najbardziej? Co zaspokaja ich ciekawość poznawczą? Eksperyment, zabawa i … nauka. Dziś te trzy elementy sprawiły, że radości i ekscytacji u naszych uczniów nie było końca.
A to dzięki prowadzącemu pokaz w ramach projektu UE, z Centrum Naukowo-Edukacyjnego FULLEREN. I choć na dworze świeciło słońce, we wspomnieniach jeszcze żyje gorące lato, to w czasie prezentowanych doświadczeń przenieśliśmy się do mroźnej, dymiącej, pełnej pary oraz wystrzałowych efektów krainy ciekłego azotu. Była woda, która nie wsiąkała w tkaniny czy papier, były skaczące bańki, była wybuchająca parą niczym wulkan tuba, gumowe koło zmieniające swój kształt pod wpływem niskiej temperatury, a także wypełniony powietrzem balon, który skurczył się po zanurzeniu w słoju z lodowatym ciekłym azotem (-195,8 st.C).
Poznaliśmy niezwykłe właściwości gazu, dzięki któremu zamrażane są w fabryce lody, by nie rozwinęły się w nich bakterie. A lody to smak przygody, jaką jest zabawa i nauka dla małych i dużych odkrywców świata.
Zdradzimy tajemnicę- dorośli również świetnie się bawili.
opr.A.Skrętowska
ŚLUBOWANIE UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH W DNIU OBCHODÓW DNIA KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ
To był bardzo ważny dzień dla uczniów z klas pierwszych Szkoły Podstawowej i Szkoły Przysposabiającej do Pracy. W piątek 13.10.2023 pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie i zostali pasowani na uczniów.
8Przejęci, trochę zestresowani, ale pełni zapału złożyli uroczyste ślubowanie i tym samym oficjalnie wstąpili do uczniowskiej braci.
Występy artystyczne najmłodszych uczniów, podziwiali nie tylko nauczyciele, ale też zaproszeni goście, a wśród nich rodzice. Najstarsza młodzież zorganizowała sobie świętowanie przy ciasteczku i muzyce.Wszystkim Pierwszakom życzymy samych sukcesów!
250. rocznica Komisji Edukacji Narodowej
Tegoroczne obchody Dnia Nauczyciela przypadają w 250. rocznicę utworzenia Komisji Edukacji Narodowej.
Piękne słowa uznania wobec nauczycieli wypowiedziała pani marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek:
"Pragnę przekazać wyrazy wdzięczności nauczycielom, wychowawcom, pedagogom oraz wszystkim pracownikom oświaty za codzienny, zawodowy trud. Z całego serca dziękuję za wypełnianie tej niełatwej, edukacyjnej służby publicznej. Jest ona ogromnie ważna dla pomyślnej przyszłości całego społeczeństwa dla naszej ojczyzny. Dziękuję za wytrwałość, mądrość, doświadczenie i osobiste zaangażowanie, bowiem wielu uczniów znajduje w Was nie tylko edukacyjne wsparcie, ale także pomoc i zrozumienie w trudnych sytuacjach."
- Komisja Edukacji Narodowej została powołana przez Sejm Rozbiorowy 14 października 1773 roku na wniosek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.
- Dzięki Komisji Edukacji Narodowej udało się m.in. dokonać reformy szkolnictwa, opracować nowe programy nauczania w duchu umiarkowanego oświecenia, stworzyć od podstaw system szkół średnich, utworzyć seminaria skierowane dla nauczycieli i stworzyć nowatorskie podręczniki szkolne. Zaczęto też nauczać w języku polskim.
- W rocznicę powołania Komisji Edukacji Narodowej obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej potocznie zwany Dniem Nauczyciela.
Europejski Tydzień Kodowania
Od 7 do 22 października 2023 roku, Nasza Szkoła bierze udział w Europejskim Tygodniu Kodowania.
Jest to europejska inicjatywa promująca programowanie i umiejętności cyfrowe jej uczestników.
W jej ramach, poszczególni uczniowie podczas zajęć, będą zgłębiali tajniki programowania z wykorzystaniem robota Photon.
OTWARCIE SZKOLNEJ KAWIARENKI
W dniu dzisiejszym z inicjatywy nauczycieli i uczniów klas PdP została uroczyście otwarta szkolna kawiarenka. Głównym celem jej funkcjonowania jest rozbudzanie wśród uczniów zaradności życiowej oraz kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych. Uczniowie obsługujący kawiarenkę uczą się zasad bezpieczeństwa higieny pracy i estetyki podawania deserów. Dzisiaj oferowane były pyszne wypieki przygotowane na zajęciach kulinarnych oraz ciepłe napoje. Przytulne wnętrze kawiarenki zgromadziło wielu chętnych do skosztowania naszych specjałów.
Tę miłą, kawiarnianą przestrzeń zawdzięczamy Fundacji Ludzi Otwartej Wyobraźni FLOW, która w 2020 roku zaaranżowała i wyposażyła wolną przestrzeń korytarzową. Od tamtej pory przy stolikach, fotelach i kanapach organizujemy zajęcia edukacyjne i relaksacyjne.
1
WARSZTATY HIGIENICZNO-KOSMETYCZNE
W dniu 6 października 2023r. uczniowie klas PdP uczestniczyli w warsztatach higieniczno-kosmetycznych prowadzonych przez panią Agnieszkę Kacperską w ramach programu Państwowej Inspekcji Sanitarnej: „Żyj dobrze”. Na spotkaniu można było dowiedzieć się, jak dbać o skórę, aby była czysta i zdrowa. Pani Agnieszka nauczyła nas, jak samemu zrobić naturalny peeling do pielęgnacji dłoni na bazie gliceryny, wosku pszczelego i naturalnych olejów. Ten łatwy do wykonania preparat doskonale zabezpieczy nasz naskórek przed wyparowywaniem wody i wzmocni jego elastyczność. Spotkanie było bardzo ciekawe, wkoło unosił się przyjemny zapach naturalnych olejków. Można było przez chwilę poczuć się jak na wizycie w profesjonalnym zakładzie kosmetycznym.
ZESPÓŁ PROMOCJI ZDROWIA
2
I Mazowiecki Przegląd Piosenki Turystycznej
5 października 2023 r. aulę Zespołu Szkół w Pęcherach-Łbiskach wypełnili uczestnicy i publiczność I Mazowieckiego Przeglądu Piosenki Turystycznej. Chociaż trema towarzyszyła temu przedsięwzięciu, to i tak piosenka turystyczna wypełniła nas i szkolne mury w całości.
W znakomity nastrój wprowadził wszystkich musicalowy taniec do „Deszczowej Piosenki” zespołu tanecznego pod kierownictwem duetu instruktorskiego p. Anny Wróblewskiej -Przybylak i p. Adama Pudlaka.
I Mazowiecki Przegląd Piosenki Turystycznej otworzyła p. Dyrektor ZSS w Pęcherach-Łbiskach Urszula Kotwica, która życzyła wszystkim sukcesów i dobrej zabawy.
Gośćmi specjalnymi byli p. Barbara Sobolewska i p. Stanisław Szczyciński – wszechstronni muzycy zespołu Mikroklimat, o wspaniałym dorobku, pełni pasji do działania i serdeczności dla nas. Zespół Mikroklimat posiada w swoim repertuarze mnóstwo piosenek chętnie śpiewanych przez turystów. Zespół zaśpiewał dwie piosenki, dzięki którym popłynęliśmy ku podróżniczym horyzontom.
Tak rozpoczął się I MPPT. Jestem nauczycielką tej Szkoły i uwielbiam brać udział w imprezach, w których jesteśmy razem, bawimy się, na nic nie jesteśmy obojętni, a po prostu współtworzymy, współpracujemy, współdziałamy. To jest idea, która nas kształtuje. Ty + Ja = My. Nasze Credo.
Na scenie jako pierwszy zaprezentował się Szkolny Kabaret „Happy Smile” pod opieką p. Tatiany Glinaiak z ZSS SOSW im. Zwycięzców Olimpiad z Piaseczna. Zaśpiewał piosenkę z repertuaru Wołosatek „Babka w klapkach”. I od razu zauroczyliśmy się magią piosenki turystycznej. W drugiej kolejności na scenie pojawili się uczniowie ZSS w Adamowie. Zespół Akord pod kierownictwem p. Artura Gałki od razu porwał całą publiczność do zabawy – kto znał, ten śpiewał z wykonawcami „Szarą lilijkę” i „Ogień”. Potem swoje umiejętności zaprezentował zespół ”Muzyczna Awantura” z ZSS nr 102 w Warszawie. Panie Dorota Podpora i Żaneta Milewska przygotowały repertuar i wykonawców do zaśpiewania piosenek: „Krajka” i „To znowu deszcz”. Oczywiście, my wtórowaliśmy. Uczniowie SOSW im. Zwycięzców Olimpiad z Piaseczna przedstawili swoje umiejętności kilkakrotnie. Na scenie pojawił się duet p. Katarzyna Liptak i utalentowany Gitarzysta. Wykonali piosenkę autorską, która skradła serce niejednemu słuchaczowi. Następnie p. Agnieszka Tosik przygotowała swojego Solistę ( Szymon B.) do zaprezentowania piosenki „Mój świat” wykorzystując komunikację alternatywną. Przy akompaniamencie gitary za pomocą symboli Mówika i głosu lektora z wielką uwagą wysłuchaliśmy oraz wczuliśmy się w atmosferę utworu. Po tym występie na scenie pojawili się uczniowie naszej szkoły przygotowani przez p. Andrzeja Kołodziejskiego. Podziwialiśmy ich w piosenkach „Hej, żeglujże żeglarzu” (Jakub P.) oraz „Jutro popłyniemy daleko” (Izabella Ś.) wraz z towarzyszącym zespołem wokalno-instrumentalnym.
Nadszedł czas na krótką przerwę, aby zregenerować siły i przygotować się na nową turę emocji. Wspólnie więc biesiadowaliśmy przy zastawionych stołach. Nasi Darczyńcy zadbali o smakowitą ucztę i ofiarowali same pyszności – drożdżówki, pączki, ciastka i ciasteczka. Za taką ucztę, dziękujemy z całego serca Piekarni-Cukierni Grzybki i Cukierni Olsza.
Po przerwie na scenie pojawił się zespół „Pod prąd” pod kierunkiem p. Doroty Cichockiej-Zawady, pomysłodawczyni i głównej organizatorki I MPPT. Tańcem z filmu Vaiana „Pół kroku stąd” zachęcili do wspólnej zabawy uczestników i publiczność. Niebawem na scenie pojawił się liczny zespół o wdzięcznej nazwie „Koniczynki” z ZSS im. Hipolita Szczerkowskiego w Grodzisku Mazowieckim. Zespół prowadzą panie Katarzyna Kapuścińska-Salach, Ewa Dyza, Sylwia Hańć-Kiełbasa. „Koniczynki” rozśpiewały szkolną aulę na cały regulator utworami „Buty rajdowe” i „Naprzód lewa-prawa”. Zaraz potem na scenie powitaliśmy „Bardzo fajny zespół” pod opieką p. Beaty Lipińskiej i p. Czesława Szałasa z ZSS im. ks. Jana Twardowskiego w Grójcu. Śpiewając „10 w skali Beauforta” oraz „Kiedy w piątek słońce świeci” podkręcili atmosferę imprezy. Nadszedł czas dla utalentowanych członków zespołu „Artpasja” pod sterem p. Joanny Domaszczyńskiej i p. Katarzyny Złobeckiej. Publiczność żywiołowo włączyła się do wspólnego śpiewania „Krajki” i „Gdzie ta keja”. Na scenę ponownie wkroczyli uczniowie SOSW im. Zwycięzców Olimpiad z Piaseczna. Pod patronatem p. Agnieszki Habdas szkolny chór „Perełka” z rozmachem wykonał utwór „Krajka” przy wtórze pianina i gitary elektrycznej. Na zakończenie I Przeglądu wystąpił ponownie zespół „Pod prąd” pod dyrygenturą p. Doroty Cichockiej-Zawady z ZSS w Pęcherach-Łbiskach. Przy dźwiękach gitary wykonali utwór „Wędrowanie” oraz a cappella „Bieszczadzkie reggae”. I tak oto marzenia się spełniły – wyśpiewaliśmy na całe Mazowsze pragnienia, życzenia, radość i szczęście.
Na koniec Goście Specjalni p. Szczycińscy podarowali wszystkim jeszcze raz muzyczno-wokalne przeżycie, dzięki piosenkom „Pociąg marzeń” o piaseczyńskiej kolejce wąskotorowej. Piosenka do słów Edwarda Stachury i muzyki Stanisława Szczycińskiego „Wołanie do kogoś na świecie” stała się mottem Przeglądu. i zapadła w duszę na amen. P. Stanisław Szczyciński w kilku słowach podziękował wszystkim za dobrą energię i docenił nas nauczycieli.
O przyjaciołach nigdy nie zapominamy – przez cały czas Przeglądu, jak zwykle, wspierali nas Wolontariusze ze Szkoły nr 5 w Piasecznie. Możemy na nich zawsze liczyć, bo są dobrymi Duchami naszej szkoły.
Nadszedł czas na wręczanie dyplomów i nagród. Tę część prowadziła p. Dyrektor Urszula Kotwica. Nie szczędziła słów uznania i gratulacji uczestnikom, a publiczność nagradzała ich owacjami. Tym razem p. Ewa Lubianiec, Radna Powiatu Piaseczyńskiego, nie mogła uczestniczyć w imprezie, ale pamiętała i przesłała życzenia wszystkim cudownych artystycznych oraz podróżniczych wrażeń. I tak jak zespół Mikroklimat uważa, że piosenka turystyczna łączy ludzi.
To wszystko spełniło się za sprawą ludzi dobrej woli, a tych jest więcej, jak śpiewał Niemen. I dzięki Nim, sponsorom, zorganizowano Przegląd i to jest bezcenne! Serdeczne podziękowania dla p. Moniki Drozd, p. Łukasza Kędziora z firmy Auchan, firmy Sarantis i szkolnego Koła TPD.
Parafrazując słowa Edwarda Stachury: „My daliśmy trochę, mikrofon i scenę, ale dostaliśmy więcej, bo radość i szczęście.”
Opracowała: BeataWegner-Trzaska
1
Weekendy terapeutyczne dla dzieci
Powiatowy Ośrodek Interwencji Kryzysowej zaprasza na weekendy terapeutyczne z POIK dla dzieci w wieku 7-12 lat
W programie:
🔸Trening Umiejętności Społecznych
🔸Trening Zastępowania Agresji
🔸Trening Identyfikacji Emocji
🔸Trening Komunikacji bez Przemocy
🔸Zajęcia edukacyjno-rozwojowe
W czasie zajęć dzieci otrzymają obiad oraz przekąski.
◾️ godziny: sobota 9-17 oraz niedziela 9-16
Góra Kalwaria oraz Piaseczno
ilość miejsc ograniczona.
Link:
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ BEZ PRZEMOCY
2 października, w dniu urodzin Mahatmy Gandhiego, przywódcy indyjskiego ruchu niepodległościowego i propagatora pacyfizmu, obchodziliśmy w szkole Międzynarodowy Dzień bez Przemocy. Wychowawcy przeprowadzili w swoich klasach zajęcia o tematyce profilaktyczno-wychowawczej i razem z uczniami przygotowali plakat pod hasłem "Stop przemocy". W tym dniu, niektórzy z nas mieli na sobie coś białego, wyrażając w ten sposób swój protest przeciwko agresji.
1