22 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Wody z PAH. W tym wyjątkowym dniu mówiliśmy o tym, że wszyscy ludzie potrzebują wody, że nie wszyscy na świecie mają zapewniony dostęp do niej, poznaliśmy także różne sposoby pozyskiwania wody na świecie. Uświadomiliśmy sobie również jak dużo wody używamy w codziennym życiu, dowiedzieliśmy się, że do produkcji wielu rzeczy wykorzystywana jest woda i że ograniczając konsumpcję, oszczędzamy wodę.
Światowy Dzień Wody
- 2
Biblioteka na 21 marca
21 marca obchodzimy Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Z tej okazji wykonałam w bibliotece szkolnej wystawkę książek. Zapraszam do zapoznania się z ciekawą ofertą przygotowanych pozycji.
Zachęcam do wypożyczania i czytania.
A.Maciejewska
bibliotekarka szkolna
ŚWIATOWY DZIEŃ OSÓB Z ZESPOŁEM DOWNA
Relacja z konferencji
W dniach 15 – 16 marca w naszej szkole odbyła się konferencja oraz warsztaty poświęcone metodzie Bilateralnej Integracji. Wydarzenie to było podsumowaniem dwuletniego projektu „Autorski model wsparcia dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w oparciu o program szkolny metody Bilateralnej Integracji”, na którego otrzymaliśmy dofinansowanie od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach Mechanizmu Finansowego EOG na lata 2014 – 2021.
14W wydarzeniu brali udział zaproszeni goście, dyrektorzy przedszkoli, szkół, ośrodków i poradni psychologiczno – pedagogicznych, specjaliści – logopedzi, psycholodzy, pedagodzy, fizjoterapeuci z całej Polski, a także rodzice.
Uroczystego otwarcia konferencji dokonała Pani Urszula Kotwica Dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Pęcherach, następnie Pani Ewa Lubianiec Członek Zarządu Powiatu Piaseczyńskiego przekazała podziękowania za organizację konferencji i życzyła owocnego wydarzenia.
Kilka słów powiedział także partner projektu Pan Piotr Hryniszyn z Grupy Szkoleniowo – Doradczej Europlus, który zaprezentował swoją rolę w projekcie oraz podzielił się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami związanymi z naszą współpracą.
Pierwszym prelegentem był dr Andrew Dalziell, nauczyciel akademicki na Uniwersytecie Edynburskim oraz na Uniwersytecie Strathclyde, który podzielił się z nami swoją wiedzą dotyczącą historii powstania metody Bilateralnej Integracji i tym, czym jest ta metoda. Następnie wystąpiła Pani Katarzyna Rychetsky, trener metody BI oraz superwizor i dyrektor Indywidualnej Stymulacji Słuchu Johansena w Polsce, która zaprezentowała metodę BI w pracy z dziećmi niedosłyszącymi. Kolejne wystąpienie było poświęcone adaptacji programu szkolnego BI w pracy z dziećmi z niepełnosprawnością intelektualną. Prelegentkami były nauczycielki naszej szkoły Pani Małgorzata Sokół oraz Pani Weronika Kulikowska. Raport z badań dotyczący oceny efektywności autorskiego modelu wsparcia dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi stworzonego w oparciu o program szkolny metody BI, przedstawiły dr Magdalena Koper, nauczyciel akademicki w Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu oraz Pani Magdalena Lewandowska, kierownik sekcji obliczeniowej w AWF w Poznaniu. Na zakończenie konferencji wystąpiła Pani Agnieszka Samuś, wykładowca na studiach podyplomowych Integracji Sensorycznej w Wyższej Szkole Edukacji w Sporcie w Warszawie, która opowiedziała o tym, jak ważna jest somatognozja i orientacja przestrzenna w pracy z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych.
Kolejny dzień przeznaczony był dla terapeutów metody BI. Warsztaty poświęcone tej metodzie prowadzili dr Andrew Dalziell, dr Magdalena Koper oraz Pani Małgorzata Sokół, Pani Weronika Kulikowska i Pani Justyna Kępka. Były one okazją do wymiany wiedzy i doświadczeń w pracy z uczniami o specjalnych potrzebach metodą BI.
Serdecznie dziękujemy wszystkim za uczestnictwo w tym wydarzeniu. Dziękujemy wszystkim, którzy byli zaangażowani w jego organizację, nauczycielom, pracownikom szkoły, uczniom naszej szkoły oraz uczniom z Zespołu Szkół Gastronomicznych w Górze Kalwarii. Wasza praca oraz poświęcenie sprawiły, że to wydarzenie mogło się odbyć w tak profesjonalny sposób.
Mamy nadzieję, że ta konferencja poszerzyła naszą wiedzę na temat BI, którą będziemy wykorzystywać w pracy z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Dziękujemy!
Dzień Damy i Dżentelmena
8 marca w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Damy i Dżentelmena.
Z tej okazji zamieniliśmy bluzy i jeansy na bardziej elegancką garderobę. Królowały sukienki dam i koszule dżentelmenów.
Szkolna sonda uświadomiła nam jakie cechy powinna mieć dama i dżentelmen. Utrwalaliśmy zasady savoir vivre, poznaliśmy etykietę związaną z wręczaniem kwiatów.
W tym szczególnym dniu wszystkie Kobiety, te małe jak i większe otrzymały serdeczne życzenia i bukiety kwiatów przygotowane przez chłopców na warsztatach florystycznych. Z okazji Dnia Mężczyzny chłopcy również otrzymali upominki - wielkie lizaki.
Na koniec każdy mógł zaprezentować swoją elegancję przechadzając się "Aleją Gwiazd" oraz zrobić sobie zdjęcie w nieco starym stylu.
2
Porozumienie „Liga Sportu”
W dniu 8 marca 2024 roku w naszej szkole odbyło się oficjalne podpisanie porozumienia "Liga Sportu" między trzema placówkami: Zespołem Szkół Specjalnych w Pęcherach, Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym im. Zwycięzców Olimpiad Specjalnych w Piasecznie oraz Zespołem Szkół Specjalnych im. ks. Jana Twardowskiego w Pruszkowie. Podpisane porozumienie ma na celu współdziałanie wyżej wymienionych szkół w zakresie integracji oraz propagowania sportu wśród naszych uczniów.
Pierwszym owocem tej współpracy stał się dzisiejszy Turniej Badmintona - Pęchery 2024.
Rozegrane zawody badmintona odbyły się w duchu sportowej rywalizacji i wspaniałych przeżyć. Zawodnicy pokazali wysoki poziom umiejętności gry w badmintona, ambicję i ogromną wolę sportowej walki. Na trybunach słychać było nieustający i głośny doping. Dziękujemy wszystkim za obecność, zaangażowanie i stworzenie niesamowitej sportowej atmosfery, a zwycięzcom gratulujemy wygranej !
Ze sportowymi pozdrowieniami - Zespół Wychowania Fizycznego.
7
Zdrowe i pyszne ciasta bez cukru- warsztaty klas pdp
Dnia 29.02.2024r., uczniowie klas PDP spotkali się na wspólnym gotowaniu. Przygotowali szarlotkę według przepisu z programu kulinarnego: JEŻ – Junior Edu Żywienie. Doskonalili swoje umiejętności kulinarne obierając i ścierając na tarce jabłka. Każda klasa przygotowała swoją szarlotkę, a wszystkie ciasta wyszły wyśmienicie. Następnie, uczniowie przygotowali wspólny poczęstunek. Do domu zanieśli przepisy, według których postanowili przygotować deser dla swoich rodziców i bliskich.
Zachęcamy wszystkich, którzy chcieliby smacznie i zdrowo gotować do korzystania z materiałów edukacyjnych, które nasza szkoła otrzymała z programu Junior Edu Żywienie. Można się z nimi zapoznać i wypożyczyć od pani Urszuli Brzozowskiej.
6
Turniej warcabowy
Kolejny Turniej Warcabowy za nami. W tym roku wzięło w nim udział 30 graczy. Po emocjonujących zmaganiach i rozegraniu pięciu rund wyłoniono zwycięzców. Laureatami tegorocznego Turnieju Warcabowego zostali:
I miejsce- Jan K.
II miejsce- Sebastian W.
III miejsce- Sebastian K.
IV miejsce -Łukasz S.\Zwycięzcy otrzymali puchary, a wszyscy uczestnicy pamiątkowe dyplomy.Gratulujemy !
Pionki (w kolorach białym i czarnym) zostały wydrukowane przy użyciu drukarki 3D, natomiast fotorelacja została wykonana z wykorzystaniem aparatu cyfrowego. Sprzęt został zakupiony z programu Laboratoria Przyszłości.
#laboratoriaprzyszlości #laboratoriaprzyszłości @laboratoriaprzyszłości
23
Wycieczka na wystawę
Uczniowie uczestniczący w szkolnej innowacji „Odkryj w sobie artystę” uczestniczyli w wycieczce na wystawę „Van Gogh i przyjaciele”.
Poznaliśmy świat impresjonizmu przy pomocy najnowocześniejszych technologii. Dzieła van Gogha i innych słynnych malarzy ożywały na naszych oczach dostarczając niezapomnianych wrażeń i emocji. Dodatkowo strefa wirtualnej rzeczywistości pozwoliła zajrzeć w głąb najbardziej znanych obrazów artysty.
4
zawody szkolne
We wtorek, 20.02.2024r., odbył się na sali sportowej finał międzyklasowego turnieju piłki koszykowej "Mistrz kozłowania". Wzięło w nim udział 16 uczniów z klas 4-8 i PDP z najlepszymi czasami w preselekcji. Wyniki przedstawiają się następująco:
I miejsce - Amanda S.
II miejsce - Oleh Y.
III miejsce - Damian G.
Gratulujemy zwycięzcom oraz pozostałym uczestnikom, a także Paniom nauczycielkom, które również wzięły udział w rywalizacji i nagrodzone zostały dyplomami 🙂
1
Wykład w ramach Akademii Czujnego Rodzica
W imieniu Powiatu Piaseczyńskiego, serdecznie zapraszamy na spotkanie w ramach Akademii Czujnego Rodzica.
Temat spotkania: „Nastolatek w kryzysie psychicznym”.
Termin: 22.02.2024 godz.18-20
Miejsce: sala konferencyjna Starostwa Powiatowego w Piasecznie.
Bal Absolwenta
W ostatni czwartek - 8 lutego, odbył się w naszej szkole szósty z kolei Bal Absolwenta.
Bawiliśmy się w bardzo licznym gronie przy dźwiękach ulubionej muzyki.
Były rozmowy, wspomnienia i biesiadowanie w atmosferze pełnej życzliwości i wzruszeń.
Do zobaczenia za rok!
Zdjęcia zostały wykonane przy użyciu sprzętu zakupionego w ramach programu Laboratoria Przyszłości.
#laboratoriaprzyszlości #laboratoriaprzyszłości @laboratoriaprzyszłości
"Zimowy krajobraz"
01.02.2024 r. odbyło się wręczenie dyplomów oraz nagród uczestnikom konkursu plastycznego "Zimowy krajobraz", który został zorganizowany przez P. Jolantę Filipowską. Dyplomy oraz nagrody wręczyła pani kierownik świetlicy Iwona Żółcińska. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy i gratulujemy.
Bal Absolwenta
NIECH ŻYJE BAL!
- 10
Dzisiaj w naszej szkole odbył się bal karnawałowy. Pomysłowe stroje, taneczna muzyka i ładny wystrój sprawiły, że nasi uczniowie bawili się wyśmienicie. Z wielką ochotą uczestniczyli w tańcach, zabawach i konkursach. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia.
Przy stole wigilijnym
- 4
Dzisiaj cała społeczność naszej szkoły spotkała się na wspólnych wigiliach. Było symboliczne łamanie się opłatkiem i z serca płynące życzenia. Nie zabrakło na stołach tradycyjnych potraw. Wigilia szkolna wprowadziła nas w miły, rodzinny, świąteczny klimat Świąt Bożego Narodzenia.
JASEŁKA SZKOLNE
- 24
Jasełka 2023 już za nami. Pełni zapału i radości w sercu w trakcie przygotowań do występów – pokazaliśmy, że nie ma nic ważniejszego na tym świecie od Miłości. Nasze przedstawienie słowno-muzyczne okraszone było tańcem, piękną fabułą i niezwykłą scenografią. Tu na naszej pęcherskiej ziemi poruszyliśmy serca każdego, kto do nas przybył. Darów nie zabrakło dla nikogo. Nawet zziębnięte ptaszki odfrunęły do stajenki z brzuszkami pełnymi piernikowych okruszków babci Stefany.
A na koniec, wszyscy , grzeczni i ci, co się starali, w zadziwieniu powitali specjalnego gościa - Świętego Mikołaja z workiem cukierków. Wspólne świętowanie zakończyliśmy kolędą, przy dźwiękach której, harcerze przekazali Pani Dyrektor Światełko Betlejemskie - znak pokoju, wiary, nadziei i miłości.
Radosnych Świąt Bożego Narodzenia
"Jest w moim kraju zwyczaj, że w dzień wigilijny,
Przy wzejściu pierwszej gwiazdy wieczornej na niebie,
Ludzie gniazda wspólnego łamią chleb biblijny
Najtkliwsze przekazując uczucia w tym chlebie."
C.K.Norwid
Niech ten cudowny czas Bożego Narodzenia będzie dla nas wszystkich okazją do spędzenia rodzinnych chwil przy stole, żłóbku, choince.
Niech przepełnia nas ciepło, spokój i życzliwość.
Z wielką serdecznością w sercu składamy te życzenia naszym Uczniom, Rodzicom, Wychowawcom, Przyjaciołom Szkoły i sobie nawzajem.
Dyrekcja, Grono Pedagogiczne
i wszyscy Pracownicy ZSS w Pęcherach
WYCIECZKA DO SIEDZIBY ZESPOŁU LUDOWEGO PIEŚNI I TAŃCA MAZOWSZE
- 3
Dzisiaj byliśmy na wycieczce w Karolinie, w siedzibie Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca Mazowsze. Braliśmy udział w warsztatach rękodzielniczo -tanecznych. Robiliśmy ozdoby świąteczne i nauczyliśmy się tańczyć krakowiaka i poloneza.