• AUTORSKI PROGRAM EDUKACYJNO-TERAPEUTYCZNY

„NAUKA I ZABAWA W KRĘGU LITERATURY DZIECIĘCEJ”

Program został opracowany w oparciu o kampanię społeczną Fundacji ABC XXI – „Cała Polska czyta dzieciom”, której celem  jest wspieranie zdrowia emocjonalnego – psychicznego, umysłowego oraz moralnego – dzieci i młodzieży poprzez działania oświatowe, edukacyjne i promocyjne.

W ramach kampanii przystąpiliśmy do programu „Czytające szkoły”, którego głównym założeniem jest systematyczne czytanie dzieciom w klasach oraz organizowanie spotkań czytelniczych.

Istotą Programu jest czytanie uczniom dla przyjemności.

Głośne czytanie wspiera edukacyjną i wychowawczą misję szkoły.

Czytanie uczniom dla przyjemności i chwila rozmowy po lekturze, to najlepszy sposób, by nauczyć ich słuchania,  języka, poprawić koncentrację,  rozbudzić zainteresowania, zachęcić do nauki, poszerzyć wiedzę o świecie. Słuchanie i bycie w grupie rówieśniczej wpływa na zachowanie – wyciszenie, refleksyjność, wzrost wrażliwości moralnej, skłonność do współpracy, nawiązywanie kontaktów z grupą i nauczycielem.

Zainteresowania czytelnicze wzbogacają życie każdego, nawet małego niepełnosprawnego  człowieka, stają się elementem twórczym jego osobowości, a poszerzając jego sferę poznawczą,  dostarczają impulsów do rozwiązywania przeróżnych problemów.

Dobrana do poziomu  poznawczego naszego ucznia książka poszerza jego wiedzę  o otaczającym go świecie, wpływa na rozwój jego zainteresowań, i co najważniejsze pozwala silnie przeżywać treść czytanego tekstu i poddawać się jego wpływowi wychowawczemu i kształtować określone postawy.

Ważna też  jest terapeutyczna funkcja książki.

Książka, dostarczając rozrywki, uśmiechu i radości, staje się środkiem pomocnym w łagodzeniu napięć emocjonalnych i stresu związanego z pobytem w szkole, lekarstwem na dziecięcy smutek czy strach.

Poprzez utwory literackie dziecko uczy się odróżniać prawdę od fałszu, dobro od zła, poszukuje prawd moralnych, ma kontakt z pięknem i kształtuje potrzebę obcowania z nim.

Książka pomaga dziecku zrozumieć świat, dostrzegać i cenić ważne wartości społeczne: koleżeństwo, poszanowanie pracy, poczucie honoru, poszanowanie drugiego człowieka. Pomaga kształtować pozytywne cechy charakteru: uczynność, miłość, opiekuńczość, wrażliwość, tolerancję. Dzięki książce dziecko poznaje piękno świata przyrody, historię, tradycje, życie innych ludzi, rozwija uczucia, rozwija wrażliwość estetyczną, wyobraźnię, samodzielne myślenie.

Czytanie dziecku:

• uczy słuchania;
        • buduje więź emocjonalną;
        • uczy języka i myślenia;
        • ćwiczy pamięć i koncentrację;
        • rozwija wyobraźnię;
        • wspiera rozwój psychiczny;
        • poszerza wiedzę o świecie i ułatwia naukę.

Głównym założeniem programu jest budowanie u dzieci skojarzenia czytania z przyjemnością i zabawą.

Treści zawarte w programie skupione są wokół spotkań czytelniczych, organizowanych dla klas młodszych i dla klas starszych.

Realizacja zadań programu rozwoju zainteresowań czytelniczych wymaga od nauczyciela i uczniów dużej aktywności  i stosowania różnorodnych form i metod pracy zgodnych z aktualnymi potrzebami i preferencjami uczniów. Jako podstawowe stosowane są metody aktywizujące:

• gry i zabawy dydaktyczne;
        • ekspresja plastyczna i literacka;
        • inscenizacje;
        • drama;
        • prezentacje klasowe i indywidualne;
        • konkursy czytelnicze;
        • tworzenie książeczki, redagowanie gazetki;

oraz metody podające:

• głośne czytanie;
        • prezentacje multimedialne;
        • objaśnienia;
        • wykład;
        • opowiadanie;
        • pogadanka.

Zainteresowania czytelnicze są kształtowane poprzez:

• wspólne głośne czytanie ciekawych fragmentów lub całych  książek przez różne osoby - nauczycieli, wolontariuszy, gości;
        • nawiązywanie do osoby autora;
        • przedstawienie sylwetek głównych bohaterów;
        • gry i zabawy czytelnicze;
        • oglądanie filmów, przedstawień teatralnych;
        • inscenizacje tekstów;
        • tworzenie przez dzieci własnych książeczek.

Grażyna Cieślakiewicz

nauczyciel ZSS w Łbiskach

koordynator programu "Czytające Szkoły"

Warto przeczytać:

Korzyści z codziennego czytania dzieciom;

Zasady uniwersalne codziennego czytania dzieciom;

Złota Lista Książek do czytania dzieciom;

Założenia programu „Czytające szkoły”.