• Wizja szkoły

• Jesteśmy szkołą nowoczesną, bezpieczną i przyjazną.
        • Pracujemy jako zespół, szanując i wspierając się nawzajem.
        • Uczymy samodzielności, kreatywności ze szczególnym naciskiem na zaspokajanie potrzeb rozwojowych naszych uczniów.
        • Jesteśmy otwarci na świat i zmiany w nim zachodzące, chętni do czerpania z jego dorobku wszystkiego co najlepsze.
        • Każdy uczeń w naszej szkole osiąga sukces na miarę swoich możliwości i jest naszym najwyższy dobrem.
        • Nasza szkoła jest zakorzeniona w tradycji lokalnej i narodowej. Kształcimy naszych uczniów w oparciu o szacunek dla drugiego człowieka i poszanowanie dziedzictwa kulturowego.

Zespół Szkół w Pęcherach jest to placówka dla której: pierwszoplanowe miejsce zajmuje wychowanie w szerokim tego słowa znaczeniu, wszechstronny rozwój ucznia intelektualny, psychiczny, społeczny, zdrowotny, duchowego i estetyczny, w zgodzie z wolą rodziców przy wsparciu nauczycieli, wszystkich pracowników szkoły oraz jej sojuszników.

• Jesteśmy wrażliwi na problemy dziecka, zaspokajamy zróżnicowane potrzeby, poprzez stosowanie najbardziej wskazanych metod pracy , dostrzegając w każdym jego zdolności, rozwijając i umacniając wiarę w siebie, realizując przyswajanie umiejętności i wiedzy w poczuciu radości, bezpieczeństwa i szacunku dla indywidualnego tempa rozwoju każdego ucznia.
        • Integrujemy się ze środowiskiem lokalnym, prowadząc działalność kulturalną i popularyzującą swoje osiągnięcia w środowisku, tworzącą warunki do kreatywności, inspiracji i do twórczego rozwoju nauczycieli, uczniów, rodziców i pracowników niepedagogicznych.
        • Zapewniamy wszystkim bezpieczeństwo fizyczne i psychiczne, tworząc rodzinną atmosferę, odnosząc się z życzliwością do rodziców i opiekunów.
        • Rodzic jest bardzo ważnym partnerem szkoły, współuczestniczy w różnych sferach działalności i rozwoju.
        • Jesteśmy otwarci na każdy rodzaj pomocy rodzinie naszych uczniów w atmosferze przyjaźni i wzajemnego szacunku.

Efektem powyższej koncepcji i wdrożenia jej powinna być szkoła specjalna o bardzo wysokiej jakości pracy i szczególnym, specyficznym profesjonalizmie, który zastąpi wieloletnie pejoratywne postrzeganie przymiotnika „specjalna”.