• Poznajemy świat wszystkimi zmysłami
      • W stajni Hubal-wycieczka
      • Piknik Sportowy
      • Zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze

• Zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze organizuje się dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością  intelektualną w stopniu głębokim, posiadających orzeczenie  o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych  wydane przez  zespoły orzekające działające w publicznych poradniach  psychologiczno-pedagogicznych oraz na pisemny wniosek rodziców.

Zajęcia organizuje się dla dzieci i  młodzieży, od początku roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym kończą 3 lata, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym,  w którym kończą  25 lat.

Ciekawostka- Do ukończenia 18. roku życia udział w zajęciach rewalidacyjno-wychowawczych jest realizacją obowiązku szkolnego i obowiązku nauki, natomiast kontynuacja udziału w tych zajęciach przez dziecko w wieku od ukończenia 18 lat do 25. roku życia jest jego prawem.

Celem zajęć jest wspomaganie rozwoju dzieci i młodzieży, rozwijanie  zainteresowania otoczeniem oraz rozwijanie  samodzielności w funkcjonowaniu w codziennym życiu, stosownie do ich możliwości psychofizycznych oraz indywidualnych potrzeb rozwojowych.

Ciekawostka – w zespołach rewalidacyjno- wychowawczych nie prowadzi się lekcji tylko zajęcia, a biorą w nich udział uczestnicy zajęć nie uczniowie.

Zajęcia obejmują przede wszystkim:

• naukę nawiązywania kontaktów w sposób odpowiedni do potrzeb i możliwości uczestnika,
        • kształtowanie sposobu komunikowania się z otoczeniem na poziomie odpowiadającym indywidualnym możliwościom uczestnika,
        • usprawnianie ruchowe i psychoruchowe w zakresie dużej i małej motoryki, wyrabianie orientacji w schemacie własnego ciała i orientacji przestrzennej,
        • wdrażanie do osiągania optymalnego poziomu samodzielności w podstawowych sferach życia,
        • rozwijanie zainteresowań otoczeniem, wielozmysłowe poznanie tego otoczenia, naukę rozumienia zachodzących w nim zjawisk, kształtowanie umiejętności funkcjonowania w otoczeniu,
        • kształtowanie umiejętności współżycia w grupie,
        • naukę celowego działania dostosowanego do wieku, możliwości i zainteresowań uczestnika oraz jego udziału w ekspresyjnej aktywności..

Zajęcia  prowadzone są w formie zajęć zespołowych lub indywidualnych, organizowanych we współpracy z rodzicami (prawnymi opiekunami).

Zajęcia zespołowe prowadzi się w zespołach liczących od 2 do 4 uczestników zajęć.

Godzina zajęć trwa 60 minut.

Dla każdego uczestnika zajęć opracowuje się

Indywidualny Program Zajęć Rewalidacyjno–Wychowawczych (IPZRW),   zawierający w szczególności:

•  cele realizowanych zajęć;
        •  metody i formy pracy z uczestnikiem zajęć;
        •  zakres współpracy z rodzicami (opiekunami prawnymi) uczestnika zajęć.

Przy opracowywaniu programu uwzględnia się również mocne strony uczestnika, zainteresowania, możliwości psychofizyczne.

Podstawa prawna organizacji zajęć rewalidacyjno-wychowawczych.

• Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23 kwietnia 2013 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania zajęć rewalidacyjno-wychowawczych dla dzieci i młodzieży z upośledzeniem umysłowym  w stopniu głębokim
        • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 stycznia 1997 r. w sprawie zasad organizowania zajęć rewalidacyjno-wychowawczych dla dzieci i młodzieży upośledzonych umysłowo w stopniu głębokim (Dz. U. Nr 14, poz. 76)
        • Ustawa z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego. (Dz.U. 1994 nr 111 poz. 535)

opr.mgr Urszula Brzozowska