5 października 2023 r. aulę Zespołu Szkół w Pęcherach-Łbiskach wypełnili uczestnicy i publiczność I Mazowieckiego Przeglądu Piosenki Turystycznej. Chociaż trema towarzyszyła temu przedsięwzięciu, to i tak piosenka turystyczna wypełniła nas i szkolne mury w całości.
W znakomity nastrój wprowadził wszystkich musicalowy taniec do „Deszczowej Piosenki” zespołu tanecznego pod kierownictwem duetu instruktorskiego p. Anny Wróblewskiej -Przybylak i p. Adama Pudlaka.
I Mazowiecki Przegląd Piosenki Turystycznej otworzyła p. Dyrektor ZSS w Pęcherach-Łbiskach Urszula Kotwica, która życzyła wszystkim sukcesów i dobrej zabawy.
Gośćmi specjalnymi byli p. Barbara Sobolewska i p. Stanisław Szczyciński – wszechstronni muzycy zespołu Mikroklimat, o wspaniałym dorobku, pełni pasji do działania i serdeczności dla nas. Zespół Mikroklimat posiada w swoim repertuarze mnóstwo piosenek chętnie śpiewanych przez turystów. Zespół zaśpiewał dwie piosenki, dzięki którym popłynęliśmy ku podróżniczym horyzontom.
Tak rozpoczął się I MPPT. Jestem nauczycielką tej Szkoły i uwielbiam brać udział w imprezach, w których jesteśmy razem, bawimy się, na nic nie jesteśmy obojętni, a po prostu współtworzymy, współpracujemy, współdziałamy. To jest idea, która nas kształtuje. Ty + Ja = My. Nasze Credo.
Na scenie jako pierwszy zaprezentował się Szkolny Kabaret „Happy Smile” pod opieką p. Tatiany Glinaiak z ZSS SOSW im. Zwycięzców Olimpiad z Piaseczna. Zaśpiewał piosenkę z repertuaru Wołosatek „Babka w klapkach”. I od razu zauroczyliśmy się magią piosenki turystycznej. W drugiej kolejności na scenie pojawili się uczniowie ZSS w Adamowie. Zespół Akord pod kierownictwem p. Artura Gałki od razu porwał całą publiczność do zabawy – kto znał, ten śpiewał z wykonawcami „Szarą lilijkę” i „Ogień”. Potem swoje umiejętności zaprezentował zespół ”Muzyczna Awantura” z ZSS nr 102 w Warszawie. Panie Dorota Podpora i Żaneta Milewska przygotowały repertuar i wykonawców do zaśpiewania piosenek: „Krajka” i „To znowu deszcz”. Oczywiście, my wtórowaliśmy. Uczniowie SOSW im. Zwycięzców Olimpiad z Piaseczna przedstawili swoje umiejętności kilkakrotnie. Na scenie pojawił się duet p. Katarzyna Liptak i utalentowany Gitarzysta. Wykonali piosenkę autorską, która skradła serce niejednemu słuchaczowi. Następnie p. Agnieszka Tosik przygotowała swojego Solistę ( Szymon B.) do zaprezentowania piosenki „Mój świat” wykorzystując komunikację alternatywną. Przy akompaniamencie gitary za pomocą symboli Mówika i głosu lektora z wielką uwagą wysłuchaliśmy oraz wczuliśmy się w atmosferę utworu. Po tym występie na scenie pojawili się uczniowie naszej szkoły przygotowani przez p. Andrzeja Kołodziejskiego. Podziwialiśmy ich w piosenkach „Hej, żeglujże żeglarzu” (Jakub P.) oraz „Jutro popłyniemy daleko” (Izabella Ś.) wraz z towarzyszącym zespołem wokalno-instrumentalnym.
Nadszedł czas na krótką przerwę, aby zregenerować siły i przygotować się na nową turę emocji. Wspólnie więc biesiadowaliśmy przy zastawionych stołach. Nasi Darczyńcy zadbali o smakowitą ucztę i ofiarowali same pyszności – drożdżówki, pączki, ciastka i ciasteczka. Za taką ucztę, dziękujemy z całego serca Piekarni-Cukierni Grzybki i Cukierni Olsza.
Po przerwie na scenie pojawił się zespół „Pod prąd” pod kierunkiem p. Doroty Cichockiej-Zawady, pomysłodawczyni i głównej organizatorki I MPPT. Tańcem z filmu Vaiana „Pół kroku stąd” zachęcili do wspólnej zabawy uczestników i publiczność. Niebawem na scenie pojawił się liczny zespół o wdzięcznej nazwie „Koniczynki” z ZSS im. Hipolita Szczerkowskiego w Grodzisku Mazowieckim. Zespół prowadzą panie Katarzyna Kapuścińska-Salach, Ewa Dyza, Sylwia Hańć-Kiełbasa. „Koniczynki” rozśpiewały szkolną aulę na cały regulator utworami „Buty rajdowe” i „Naprzód lewa-prawa”. Zaraz potem na scenie powitaliśmy „Bardzo fajny zespół” pod opieką p. Beaty Lipińskiej i p. Czesława Szałasa z ZSS im. ks. Jana Twardowskiego w Grójcu. Śpiewając „10 w skali Beauforta” oraz „Kiedy w piątek słońce świeci” podkręcili atmosferę imprezy. Nadszedł czas dla utalentowanych członków zespołu „Artpasja” pod sterem p. Joanny Domaszczyńskiej i p. Katarzyny Złobeckiej. Publiczność żywiołowo włączyła się do wspólnego śpiewania „Krajki” i „Gdzie ta keja”. Na scenę ponownie wkroczyli uczniowie SOSW im. Zwycięzców Olimpiad z Piaseczna. Pod patronatem p. Agnieszki Habdas szkolny chór „Perełka” z rozmachem wykonał utwór „Krajka” przy wtórze pianina i gitary elektrycznej. Na zakończenie I Przeglądu wystąpił ponownie zespół „Pod prąd” pod dyrygenturą p. Doroty Cichockiej-Zawady z ZSS w Pęcherach-Łbiskach. Przy dźwiękach gitary wykonali utwór „Wędrowanie” oraz a cappella „Bieszczadzkie reggae”. I tak oto marzenia się spełniły – wyśpiewaliśmy na całe Mazowsze pragnienia, życzenia, radość i szczęście.
Na koniec Goście Specjalni p. Szczycińscy podarowali wszystkim jeszcze raz muzyczno-wokalne przeżycie, dzięki piosenkom „Pociąg marzeń” o piaseczyńskiej kolejce wąskotorowej. Piosenka do słów Edwarda Stachury i muzyki Stanisława Szczycińskiego „Wołanie do kogoś na świecie” stała się mottem Przeglądu. i zapadła w duszę na amen. P. Stanisław Szczyciński w kilku słowach podziękował wszystkim za dobrą energię i docenił nas nauczycieli.
O przyjaciołach nigdy nie zapominamy – przez cały czas Przeglądu, jak zwykle, wspierali nas Wolontariusze ze Szkoły nr 5 w Piasecznie. Możemy na nich zawsze liczyć, bo są dobrymi Duchami naszej szkoły.
Nadszedł czas na wręczanie dyplomów i nagród. Tę część prowadziła p. Dyrektor Urszula Kotwica. Nie szczędziła słów uznania i gratulacji uczestnikom, a publiczność nagradzała ich owacjami. Tym razem p. Ewa Lubianiec, Radna Powiatu Piaseczyńskiego, nie mogła uczestniczyć w imprezie, ale pamiętała i przesłała życzenia wszystkim cudownych artystycznych oraz podróżniczych wrażeń. I tak jak zespół Mikroklimat uważa, że piosenka turystyczna łączy ludzi.
To wszystko spełniło się za sprawą ludzi dobrej woli, a tych jest więcej, jak śpiewał Niemen. I dzięki Nim, sponsorom, zorganizowano Przegląd i to jest bezcenne! Serdeczne podziękowania dla p. Moniki Drozd, p. Łukasza Kędziora z firmy Auchan, firmy Sarantis i szkolnego Koła TPD.
Parafrazując słowa Edwarda Stachury: „My daliśmy trochę, mikrofon i scenę, ale dostaliśmy więcej, bo radość i szczęście.”
Opracowała: BeataWegner-Trzaska