W piątek, 28.04 2023 r., naszą szkołę odwiedził opiekun ze schroniska "Na cztery łapy" - Pan Dariusz Różycki.
Przekazaliśmy podopiecznym schroniska zebraną wcześniej karmę. Dziękuję wszystkim za udział w zbiórce karmy.
Organizatorka: J.Filipowska
W piątek, 28.04 2023 r., naszą szkołę odwiedził opiekun ze schroniska "Na cztery łapy" - Pan Dariusz Różycki.
Przekazaliśmy podopiecznym schroniska zebraną wcześniej karmę. Dziękuję wszystkim za udział w zbiórce karmy.
Organizatorka: J.Filipowska
Z okazji 60-lecia Szkoły został wydany przez nas kolorowy kalendarz ścienny na rok 2022/2023.
Z pieniędzy pozyskanych ze sprzedaży tego kalendarza zostały zakupione do szkoły m.in. kolorowe zestawy naklejek animacyjnych.
Są one rozmieszczone na dolnych korytarzach szkoły.
Zapraszamy do korzystania z nich.
Jeszcze raz dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w sprzedaż naszego kalendarza!
Nasza szkoła przyłącza się do akcji Żonkile 2023 organizowanej przez muzeum POLIN, dla uczczenia 80 rocznicy powstania w getcie warszawskim. Aby lepiej zrozumieć, co oznaczają żonkile, musimy cofnąć się do przeszłości. Wszystko zaczęło się od Marka Edelmana i to właśnie dzięki niemu żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci. Marek Edelman to bohater i ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB). Co roku, 19 kwietnia w rocznicę powstania w getcie składał on bukiet z żonkili pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Wraz z nim przychodziło coraz więcej osób z żółtymi kwiatami. To właśnie dlatego żonkile 19.04 co roku rozdawane są przez tysiące wolontariuszy na ulicach, stając się symbolem zbiorowej pamięci.
My również pamiętamy. Historię tamtych wydarzeń przybliżył nam fabularyzowany film pt. "Matusia" - opowieść o Matce Matyldzie Getter, która podjęła się heroicznej misji ratowania żydowskich dzieci. Kierowane przez nią zgromadzenie, ocaliło ich ponad 500.
W 1985 r. za swoje bohaterstwo i pełne poświęcenie matka Getter została pośmiertnie odznaczona tytułem Sprawiedliwej wśród Narodów Świata.
Przed projekcją filmu odwiedziła nas Pani Aneta Mróz, opiekunka wolontariuszy ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Piasecznie i rozdała nam papierowe żonkile. Dziękujemy.
Anna Tylka
Informujemy, że od dnia 4 maja rozpoczynamy zajęcia terapeutyczne w ramach WOKRO. Zainteresowane osoby zapraszamy do kontaktu.
Kolejne zajęcia na basenie za nami. Nauka pływania i przygotowania do zbliżających się zawodów pływackich nieustannie trwają. Jest dużo dobrej zabawy, ale też efektywnej pracy. Pozdrawiamy z basenu:)
W piątek, 31 marca 2023 r. nasza szkoła wraz z wolontariuszami Szkoły Podstawowej nr 5, pod opieką Pana Eryka Ozimka, obchodziła Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.
O godzinie 17.30 spotkaliśmy się przed siedzibą oświetlonego na niebiesko Starostwa Powiatowego w Piasecznie, na wspólne śpiewanie piosenek o TOLERANCJI i AKCEPTACJI oraz akcję informacyjną – rozdawanie niebieskich balonów i ulotek na temat AUTYZMU.
Towarzyszyła nam Pani Ewa Lubianiec – członek Zarządu Powiatu, Pani Dyrektor Urszula Kotwica oraz Przewodnicząca Rady Rodziców – Pani Dorota Hyży.
Tego dnia, w Starostwie Powiatowym, został również zorganizowany przez Panie I. Żółcińską i A. Maciejewską punkt informacyjny na temat Światowego Dnia Świadomości Autyzmu – spotkał się on z dużym zainteresowaniem i pozytywnym odbiorem.
Na kwiecień zaplanowane są także warszataty pt. ZROZUMIEĆ AUTYZM, które będą realizowane przez Panie J. Karolak, E. Witkowską i U. Pyłkę, dla wolantariuszy SP nr 5 oraz uczniów Zespołu Szkół Specjalnych w Mazowieckim Centrum Rehabilitacji w Konstancinie – Jeziornie.
Dziękujemy wszystkim osobom, które przybyły na nasz happening i dołączyły do akcji obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu!
D. Milczarek
Zespół ds. Autyzmu
Po raz kolejny odbył się w naszej szkole konkurs recytatorski.
Przystąpiło do niego dwudziestu sześciu uczniów, w kategoriach: szkoła podstawowa oraz przysposabiająca do pracy. Konkurs otworzyła p.dyr.Urszula Kotwica recytując wiersz pt. „Marzenia”
Ocenie podlegały: stopień opanowania tekstu, ekspresja recytacji, interpretacja prezentowanego utworu, wyraz artystyczny np. element ruchu, rekwizyt.
Recytatorzy zaprezentowali swoje artystyczne talenty prezentując wiersze, które przeniosły nas w świat wyobraźni i marzeń.
Zwycięzcami zostali:
- w szkole podstawowej: I miejsce Jan K., II miejsce Paulina P., III miejsce Natalia K. oraz klasa 5 b w składzie Adam P., Daniel P., Amanda S., Gabriel D., Artem O.,
-w szkole przysposabiającej do pracy: I miejsce Jakub M., II miejsce Damian G., III miejsce Magdalena H. oraz Aleksandra P.
Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni dyplomami i upominkami.
Wszystkim gratulujemy i zapraszamy na kolejny konkurs
Organizator Grażyna Cieślakiewicz
2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Dzień ten został ustanowiony przez przedstawicieli państw członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych 21 stycznia 2008 roku. Jego głównym przesłaniem jest podnoszenie świadomości i wiedzy społeczeństwa na temat problemów osób zmagających się z tym zaburzeniem i ich rodzin.
Coroczne obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu mają zachęcić do podejmowania działań ukierunkowanych na zwiększenie możliwości zaspokajania potrzeb, poprawę dostępu do usług opiekuńczych oraz pomocowych, przeciwdziałać izolacji i dyskryminacji osób z autyzmem.
Jak podkreśla Konwencja Praw Osób Niepełnosprawnych, osoby z autyzmem są równe wobec prawa i przysługują im wszystkie prawa człowieka i podstawowe wolności.
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu nasza szkoła obchodzi w Piasecznie, przed siedzibą Starostwa Powiatowego, dnia 31.03.2022 roku o godzinie 17.30.
Informacje szczegółowe na plakacie: AUTYZM PLAKAT
Zapraszamy!
Zespół ds. AUTYZMU
Wolontariusze z Zespołu Szkół Specjalnych oraz ze Szkoły Podstawowej w Jazgarzewie kolejny raz wybrali się do Domu Seniora "Spokojna Przystań" w Jazgarzewie. Celem wizyty było wspólne, wraz z Seniorami, wykonanie wielkanocnych palemek. Wspólna praca przyniosła wiele radości Seniorom oraz dzieciom.
Wolontariusze należą do Międzyszkolnego wolontariatu, którego opiekunkami są p. Jolanta Filipowska oraz p. Ewa Kopińska.
W dniach 7-10 marca miało miejsce Szkolne Święto Gier Planszowych. Staje się ono tradycją w naszej szkole. Rozwija uczniów edukacyjnie, kreatywnie i oczywiście towarzysko!
Pierwszego dnia uczniowie mieli możliwość obejrzenia prezentacji o historii gier stolikowych, grali w różnorodne gry planszowe, mogli wziąć udział w warsztatach tworzenia własnej gry typu "ściganka".
Drugiego dnia odbył się Turniej warcabowy, w którym wzięło udział 18 uczniów, zwycięzcą został Łukasz S. z klasy 8b.
W piątek 10 marca klasy zaprezentowały wykonane przez siebie pomysłowe gry planszowe i otrzymały kolorowe dyplomy.
Uczniowie klas pdp oraz starszych klas szkoły podstawowej uczestniczyli w spotkaniu czytelniczym „W poszukiwaniu dobra”.
Słuchając baśni, poznając złe i dobre postawy ludzkie kształtowali potrzebę rozwijania dobra w sobie i dawania go innym. Trzeba było wykazać się znajomością baśni i umiejętnością szukania morału, jaki z niej wypływał. Spotkanie zakończyło się szkolnym przesłaniem „Dobro powraca” i przeświadczeniem, że ile dobrego damy innym, tyle do nas powróci.
Grażyna Cieślakiewicz
1 marca zostały wręczone nagrody dla uczniów, którzy wzięli udział w konkursie plastycznym „Jestem Eko - KM” zorganizowanym przez firmę Konica Minolta. Nagrodzeni uczniowie: Igor K., Marta P., Piotr Ł., Amelia D., wyróżnienia: Salomia P., Apolonia C., Zbigniew B. Nagrodzone prace zdobią strony kalendarza o tematyce ekologicznej. Gratulujemy!
W ramach zajęć świetlicowych odbyły się warsztaty chemiczno-fizyczne zorganizowane przez panią Jolantę Filipowską. Zostały one przeprowadzone przez p. Konrada Giżyńskiego oraz p. dr Tomasza Andryszewskiego z IChF PAN. Panowie zaprezentowali sprzęt laboratoryjny, reakcje różnych substancji pod wpływem suchego lodu. Największą radość sprawiła dzieciom kula plazmowa, która zmieniała się pod wpływem dotyku. Wszyscy znakomicie się bawili, zwłaszcza mogąc samodzielnie eksperymentować. Dziękujemy bardzo za te ciekawe warsztaty.
7 lutego 2023 świętowaliśmy w Naszej Szkole Dzień bezpiecznego Internetu.
Akcja powstała z inicjatywy Komisji Europejskiej i jest corocznie obchodzona od 2004 roku.
Z tej okazji przeprowadziliśmy cykl warsztatów dotyczących problematyki bezpieczeństwa online, a także promujących pozytywne wykorzystywanie internetu.
7.02.2023 odbył się finał szkolnych zawodów sportowych „Mistrz kozłowania”.
Wzięli w nim udział uczniowie klas 4-8, którzy przez kilka tygodni na lekcjach wf doskonalili technikę kozłowania. Do finału dotarło 12 uczniów. Zawodników dopingowali koledzy i koleżanki z klas. Po wielu emocjach i wspaniałej walce najlepsi okazali się Kuba S. – 1 miejsce, Łukasz S.- 2 miejsce, Artem O. – 3 miejsce. Bardzo dobrze zaprezentowały się również wychowawczynie klas: p. Dorota Milczarek , p. Hanna Przygodzka i p. Anna Tylka, które również stanęły do rywalizacji. Najlepsza okazała się p. Dorota Milczarek, która wygrała zawody.
W dniach 2-3 lutego uczniowie klas 2cP i 3bP wraz z wychowawcami (p. Dorota Maciejewska, Katarzyna Kamińska, Monika Jaroszek) uczestniczyli w wycieczce krajoznawczo-turystycznej do Krakowa.
Z przyjemnością przekazujemy podziękowania dla ZSS za zbiórkę karmy dla zwierząt.
Zbiórka oczywiście jest kontynuowana do końca roku szkolnego. Zapraszam do udziału w pomocy milusińskim.
Pozdrawiam,
Filipowska Jolanta
W ostatni wtorek, 31 stycznia odbyły się zawody pływackie „doskonalimy technikę pływania”.
Nasi zawodnicy zaprezentowali bardzo wysoki poziom umiejętności pływackich, który doskonaliliśmy na zajęciach na basenie.
Było bardzo dużo emocji i miłych przeżyć.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tej imprezy sportowej.
Ze sportowymi pozdrowieniami zawodnicy i nauczyciele wychowania fizycznego
Serdecznie zapraszamy do włączenia się do akcji „Moje miasto bez elektrośmieci”.
W jej ramach, w dniach 23 stycznia - 28 lutego zbieramy w szkole elektrośmieci, dzięki którym będziemy mieli możliwość wzbogacenia zajęć o nowoczesne pomoce dydaktyczne.
Rodzaj zbieranych w szkole elektrośmieci:
W dniu 18.01.2023 roku w Ministerstwie Edukacji i Nauki odbyła się uroczysta gala wręczenia Krajowych Certyfikatów „Przedszkole i Szkoła Promujące Zdrowie”. Certyfikaty przyznane zostały przez Ministra Edukacji i Nauki, na podstawie rekomendacji Centralnej Kapituły, działającej przy Ośrodku Rozwoju Edukacji. Ich uroczystego wręczenia dokonała Pani wiceminister Marzena Machałek. Zespół Szkół Specjalnych w Pęcherach był jedną ze szkół, którym przyznano Certyfikat.
Pani wiceminister podkreśliła, że zdrowie to dobra kondycja fizyczna i psychiczna. Tworzenie sprzyjających warunków dla zdrowia dzieci powoduje, że lepiej sią uczą i stają się lepszymi ludźmi. Pani minister podkreśliła także, że wszystkie szkoły w Polsce powinny promować zdrowie, a szkoły które otrzymały Krajowe Certyfikaty Szkół Promujących Zdrowie są i powinny być wzorem dla innych.
Program „Szkoła Promująca Zdrowie” jest realizowany w Polsce od 1992 r. i koncentruje się przede wszystkim na promowaniu zdrowego stylu życia, a podstawowe założenia programu wpisują się w dydaktyczną, opiekuńczą i wychowawczą rolę przedszkola i szkoły.
Nasza szkoła przystąpiła do programu w 2001r. Od tego czasu działaliśmy w sieci Szkół Promujących Zdrowie i uzyskaliśmy w 2015r Wojewódzki Certyfikat. Uczestniczyliśmy także w działaniach na rzecz powstania podręcznika, który umożliwił szkołom specjalnym pełny udział w programie.Z okazji 30 - lecia programu „Szkoła Promująca Zdrowie” w Polsce wzięliśmy udział w konferencji, przedstawiając korzyści jakie dał nam ten program na przestrzeni lat.
Weronika Kulikowska
koordynator programu "Szkoła Promująca Zdrowie" w ZSS w Pęcherach
Powered by aSc EduPage