Nasza szkoła przyłącza się do akcji Żonkile 2021 organizowanej przez muzeum POLIN, dla uczczenia 78 rocznicy powstania w getcie warszawskim.
Getto warszawskie, to odrębna, ogrodzona murem dzielnica dla Żydów, utworzona przez władze niemieckie podczas II wojny światowej w Warszawie w październiku 1940 roku. Osoby pochodzenia żydowskiego miały obowiązek noszenia na prawym przedramieniu opaski z gwiazdą Dawida. Władze okupacyjne zabroniły zbiorowych modłów. Zamknięto synagogi. Żydom zakazano podróżowania koleją, wstępu do parków i restauracji. Żołnierze niemieccy dopuszczali się napadów na osoby pochodzenia żydowskiego. Powszechne były rabunki, bicie, publiczne obcinanie bród i pejsów. W lutym zabroniono Żydom korzystać z tramwajów i wprowadzono dla nich specjalne kartki na żywność (żółte z gwiazdą Dawida), które można było realizować tylko w sklepach żydowskich. Opuszczanie getta zostało surowo zabronione. Ponadto ludności polskiej za udzielanie pomocy Żydom groziła kara śmierci. Wkrótce wielu mieszkańców getta zaczęło cierpieć wskutek niedoboru żywności, chorób i trudnych warunków sanitarnych. Rankiem 19 kwietnia 1943 r., kiedy Niemcy weszli na teren getta, zostali ostrzelani przez zbrojne grupy żydowskie, zaczęło się powstanie w getcie.
Dlaczego żonkile?
Aby lepiej zrozumieć, co oznaczają żonkile, musimy cofnąć się do przeszłości. Wszystko zaczęło się od Marka Edelmana i to właśnie dzięki niemu żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci. Marek Edelman to bohater i ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej. Co roku, 19 kwietnia w rocznicę powstania w getcie składał on bukiet z żonkili pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Wraz z nim przychodziło coraz więcej osób z żółtymi kwiatami. To właśnie dlatego żonkile 19 kwietnia, co roku rozdawane są przez tysiące wolontariuszy na ulicach, stając się symbolem zbiorowej pamięci. Co ciekawe, podobno w każdą rocznicę powstania Marek Edelman dostawał także żonkile od anonimowej osoby.
Jest to również okazja do upamiętnienia Polaków, którzy z narażeniem życia ratowali Żydów, a zwłaszcza dzieci z getta, jak np. Irena Sendler odznaczona medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata przyznawanym przez państwo Izrael dla nie-Żydów.