Bezpieczne ferie
Gościnne przedstawienie
Młodzież ze Szkoły w Lesznowoli przyjechała do nas z przedstawieniem jasełkowym. Dziękujemy
Bal Karnawałowy w GOSIR
Znów spotkali się nasi uczniowie z uczniami Gimnazjum nr 1 w Piasecznie na balu karnawałowym w GOSIR. Przeżyli wiele atrakcji, wspólnych tańców z różnych regionów świata. Doskonała muzyka zachęcała do wspólnej zabawy. Nie obyło się bez słodkiego poczęstunku. Było bardzo miło. Dziękujemy.
opr.Hanna Przygodzka.
III Bal Absolwenta
Właśnie przeżyliśmy kolejny, już trzeci Bal Absolwenta. Zaproszeni Absolwenci zaszczycili nas swoją obecnością w towarzystwie rodzin, przyjaciół, znajomych, opiekunów. Były chwile wspomnień i wielkich wzruszeń. Spotkanie po latach przypomniało spędzony w szkole czas, swoich wychowawców, zawarte przed laty przyjaźnie. Do zobaczenia za rok!
Hanna Przygodzka
Jasełka
Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas pełen miłości, pojednania i wzruszeń, z którym wiąże się wiele zwyczajów. Jednym z nich są Jasełka, które w naszej placówce mają wieloletnią tradycję. Od lat zachwycają grą aktorską uczniów, choreografią, scenografią i muzyką. Nic więc dziwnego, że 18 grudnia 2018r. od rana w szkole panował gwar i wyczuwało się nastrój oczekiwania na to ważne wydarzenie. Przedstawienie miało wyjątkową oprawę plastyczną i muzyczną. Przygotowania do przedstawienia naszych Jasełek trwały długo i wymagały znacznego wysiłku, tak ze strony uczniów – głównych aktorów jak i grona pedagogicznego. Nie zabrakło uśmiechu i satysfakcji, ale także potu i chwil zwątpienia. Przed występem czuło się napięcie i tremę jak w prawdziwym teatrze. Jak zwykle aktorzy nie zawiedli i wszyscy zagrali wspaniale. Magiczny klimat unosił się w powietrzu i towarzyszył nam przez cały czas. Zgodnie z tradycją byli więc Jezusek, Maria, Józef, była Szopka Bożonarodzeniowa, Pasterze, Trzej Królowie i piękne Anioły, które zstąpiły tego dnia na ziemię. Zgromadzona publiczność po raz kolejny mogła przeżyć historię Świętej Rodziny, szukającej schronienia na noc. Uroku inscenizacji dodały kolędy śpiewane przez chór uczniów. Duże brawa należą się też debiutującym nauczycielkom-wokalistkom, które zaśpiewały anielsko. Wśród licznie zebranej publiczności widać było łzy wzruszenia i podziw dla bohaterów tego magicznego dnia.
Gratulujemy wszystkim aktorom i nie możemy się doczekać kolejnej magii Świąt. Zatem jeszcze raz ZDROWYCH, POGODNYCH I RADOSNYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA.
Specjalne podziękowania dla pani Ewy Jakubowskiej za zaangażowanie i trud włożony w przygotowanie tej pięknej uroczystości.
Monika Głodowska-Jaroszek
Ozdobiliśmy choinkę
Nasi uczniowie wykonali piękne ozdoby choinkowe i udekorowali choinkę w Starostwie Powiatowym w Piasecznie.
Warsztaty świąteczne
"Choinka wczoraj i dziś" Warsztaty rękodzieła Uczniów klas I - III
Koncert Artystów Filharmonii Narodowej
Kolejny koncert z opowieścią w tle
Mikołajkowy wyjazd do kina
Prezent mikołajkowy "Dziadek do Orzechów" i McDonald's
W dniu 15 listopada 2018r. harcerze naszej Szkoły mieli przyjemność uczestniczyć w Eucharystii na zakończenie V Ogólnopolskiej Konferencji Katechetów Specjalnych. Uroczystość ta odbyła się w Warszawie na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego z udziałem ks.Łukasza Przybylskiego - duszpasterza katechetów specjalnych. W Eucharystii uczestniczyli katecheci, nauczyciele, rodzice. Bardzo cieszymy się z tego spotkania, które zgromadziło ludzi patrzących w tym samym kierunku. Serdecznie pozdrawiamy p.Elę - naszą katechetkę.
Lekcja muzealna- herb Piaseczna
Uczniowie klas młodszych wybrali się na wycieczkę do Muzeum Regionalnego w Piasecznie, gdzie brali udział w lekcji muzealnej pt. Herb Piaseczna. Lekcja miała na celu kształtowanie poczucia tożsamości regionalnej. Poprzez ciekawą prezentację tematu nasi uczniowie poznali historię herbu Piaseczna oraz legendę na jego temat. Kreatywnie wykorzystaliśmy zdobyte informacje projektując własne herby. Droga autobusem to także nauka. Taka forma trsnsporu daje nam możliwość sprawdzenia znajomości dobrych manier w miejscu publicznym jakim jest autobus miejski. Uczniowie spisali się na medal.
100-lecie Niepodległości Polski
Wielkie świętowanie
W tym roku szkolnym świętujemy bardzo uroczyście 100-ną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Już od września na zajęciach uczniowie przygotowywali się do tego wydarzenia wykonując dekoracje sal, tworząc prezentacje multimedialne o Polsce oraz prace plastyczne, ucząc się pieśni i tańców patriotycznych.Główne wydarzenia miały jednak miejsce w tygodniu poprzedzającym datę 11 listopada.
To właśnie między 4 a 9 listopada w naszej szkole było najradośniej i najuroczyściej. Uczniowie poznawali historię Polski związaną z niepodległością: czas zaborów, niewoli, dwóch wojen oraz czasów powojennych. Poznawali przez uczestniczenie bardzo aktywne, barwne i uczuciowe. Były uczucia smutku ale też dumy i radości, bo taka przecież jest historia naszego kraju.
Wszyscy nauczyciele włączyli się w przygotowanie tych obchodów, których pomysłodawczyniami i głównymi organizatorkami były: p. Grażyna Cieślakiewicz, p. Dorota Cichocka-Zawada, p. Anna Rolka-Trybus,
p. Ewa i p. Andrzej Kołodziejscy oraz p.J.Kępka.Szczególne podziękowania kierujemy także do Was, drodzy Rodzice, za Waszą obecność i pomoc, upieczenie przepysznych patriotycznych ciast i ciasteczek oraz udostępnienie swoich domowych pamiątek z czasów PRL. Dziękujemy!
M.Reguła
TYDZIEŃ Z POLSKĄ
ŚWIĘTOWANIE 100 LECIA NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI
Przez cały tydzień odbywały się w naszej szkole spotkania i uroczystości upamiętniające setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Od poniedziałku do środy na spotkaniach czytelniczo-historycznych poznawaliśmy historię stuletniej, niepodległej Polski.
Literatura, muzyka i film z tamtych lat przybliżyły nam atmosferę Polski okresu międzywojennego, pokazały tragizm drugiej wojny światowej i przypomniały lata PRL.
Zebrane przez uczniów i nauczycieli pamiątki z tamtych lat – zdjęcia, listy, znaczki, mapy, książki i różne inne eksponaty kształtowały świadomość upływu czasu i obrazowały cechy danego okresu w historii Polski.
Przeżywaliśmy odzyskiwanie niepodległości razem z bohaterami tamtych dni, dziećmi z Wrześni walczącymi o polską mowę, żołnierzami Legionów, Polakami rozbrajającymi zaborców. Śpiewając Rotę czy Pieśń Legionów byliśmy blisko tamtych dni i ludzi. Podziwialiśmy nowo odradzającą się Polskę, jej wspaniałe dwadzieścia lat rozwoju gospodarczego i kulturalnego. Razem z Eugeniuszem Bodo i Hanką Ordonówną nuciliśmy piosenki z pierwszych polskich filmów, a klasy młodsze wspólnie recytowały „Lokomotywę”, najsłynniejszy wiersz Juliana Tuwima.
Okres drugiej wojny światowej przybliżyła nam literatura dla dzieci. „Asiunia” Joanny Papuzińskiej, „Zaklęcie na W” Michała Rusinka oraz „Wojna nie jest dla dziewczyn” Pawła Beręsewicza. Książki te pokazały nam czym jest wojna, co zabiera i czym się kończy.
Czasy PRL przypomnieliśmy zarówno poprzez tragiczne wydarzenia stanu wojennego jak i zwykłe, codzienne życie naszych dziadków i rodziców. Dobranocki, filmy i muzyka tamtych lat przywołały wiele wspomnień wśród naszych nauczycieli i pracowników szkoły.
URODZINY POLSKI
Prawdziwe świętowanie rozpoczęliśmy w czwartek. Urządziliśmy Polsce setne urodziny. Ubrani na biało i czerwono przynieśliśmy Polsce prezenty – wiersze, piosenki i 100 laurek z życzeniami. Biało-czerwone torty i ciasta przygotowane przez naszych rodziców uświetniły nasze spotkanie. Jak urodziny to i zabawa, tym razem tańczyliśmy do przebojów z lat młodości naszych rodziców.
KOCHAM CIĘ POLSKO
Pod takim hasłem odbyła się w piątek 9 listopada oficjalna uroczystość poświęcona obchodom stulecia niepodległości Polski. Uświetnili ją swoją obecnością goście ze Starostwa Piaseczyńskiego – Pani Magdalena Boniecka oraz Pan Ksawery Gut. Wydarzenie to rozpoczęła inscenizacja przedstawiająca dzieje Polski od czasów świetności Króla Zygmunta Starego po odzyskanie niepodległości w 1918 roku.
O godzinie 11.11 tak, jak we wszystkich szkołach w Polsce wszyscy razem zaśpiewaliśmy hymn Polski, oczywiście cztery zwrotki.
Nasze obchody zostały uświetnione polonezem, który zatańczyli uczestnicy oddziałów rewalidacyjno-wychowawczych wraz ze swoimi nauczycielami i opiekunami.
Świętowanie zakończyliśmy quizem wiedzy o Polsce pod hasłem „Kocham Cię Polsko”. Podzieleni na grupy odpowiadaliśmy na pytania, odgadywaliśmy piosenki, rozwiązywaliśmy zagadki, układaliśmy hasła. Zakończyliśmy piosenką „Kocham Cię Polsko”
KOCHAMY CIĘ POLSKO
Grażyna Cieślakiewicz , Anna Rolka -Trybus
Dorota Cichocka-Zawada, Justyna Kępka
I dzień-poniedziałek: I wojna światowa i 20-lecie międzywojenne
II dzień-wtorek: II wojna światowa
III dzień- środa: PRL
IV dzień -czwartek: 100 lat Polsko!
Świetlica i ZESPOŁY REW.-WYCH.>>
V dzień- piątek: hymn godz. 11.11, przedstawienie , polonez, quiz
Tego dnia świetowaliśmy razem z naszymi Gośćmi: p. Ksawerym Gutem, p. Magdaleną Boniecką oraz p. Ewą Lubianiec a cała uroczystość zostala uwieczniona w obiektywie przez p. Wojciecha Zmysłowskiego.
Spotkanie z pilotem PL LOT
Na zaproszenie zespołu wychowawców świetlicy, w ramach " Cyklu spotkań z przedstawicielem wybranego zawodu", przybył do nas dzisiaj niezwykły Gość - pan Maciej Bilski pilot PLL LOT. Pan Bilski opowiadał dzieciom i młodzieży o trudnej pracy pilota. Dziękujemy za ciekawe spotkanie!
Harcerze- biwak i rajd
Rok harcerski 2018/19 został przez nasze zuchy ze 150 GZ NS "Wesołe Słoneczka" i naszych harcerzy z 53 DH NS "Po Horyzont" oficjalnie rozpoczęty
Dzień Papieski
W dniu 16.10.2018r. odbył się Dzień Papieski pt. Promieniowanie Ojca. Został przedstawiony krótki życiorys Ojca św. W tym dniu odkrywaliśmy nauczanie św. Jana Pawła II na temat Ojcostwa, zagłębialiśmy się w Jego nauczanie. Zwróciliśmy szczególną uwagę na obchodzoną w tym roku rocznicę 40 – lecia pontyfikatu Jana Pawła II. Poznaliśmy również 100 wydarzeń z pontyfikatu Ojca Św. w związku z radosnym przeżywaniem 100 rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę.
opr. p.Anna Matias