Dom
KOMPOSTOWNIK
KOMPOST
CO WRZUCAĆ DO KOMPOSTU?
CZEGO NIE WRZUCAĆ DO KOMPOSTU?
ZWIĘDŁE ODPADY ROŚLINNE
ROŚLINNE ODPADY KUCHENNE
RESZTKI WARZYW
FUSY PO KAWIE I HERBACIE
SKORUPKI JAJ
LIŚCIE
ROZDROBNIONE GAŁĘZIE
CHWASTY BEZ NASION
SŁOMA
TRAWA
PIÓRA PTAKÓW
ODPADKI ZWIERZĘCE
RESZTKI MIĘSA
WĘDLINY
KOŚCI
KOLOROWE CZASOPISMA
Nawóz do roślin - skórki bananów
Nawozy do roślin
Popiół drzewny
1. Pozyskiwany z biomasy roślinnej nawóz z popiołu ma w swym składzie niezbędny dla roślin potas, fosfor, wapń oraz mikroelementy. ... Stanowi doskonałą alternatywę dla nawozów mineralnych. Z uwagi na wysokie pH, popiół drzewny może być stosowany do odkwaszania gleb, podobnie jak wapno nawozowe.
2. Jeżeli wiesz, jakie pH ma gleba w Twoim ogrodzie i wiesz, jakie podłoże preferują rośliny, które uprawiasz, to możesz bezpośrednio podsypywać popiół pod rośliny. Pamiętaj jedynie o tym, aby wykorzystywany popiół nie miał grudek. Po podsypaniu wymieszaj go z glebą na głębokość około 10 cm. Najlepiej na nawożenie wybrać bezwietrzny dzień – to bardzo ułatwi pracę!
3. Popiół można wrzucić do kompostownika, dzięki czemu kompost stanie się bardziej wartościowy. Najlepiej na pryzmę kompostową wysypać warstwę popiołu a następnie wysypać na nią na przykład skoszoną trawę.
Nawóz do roślin - skorupki jaj
Skórki bananów
Jako nawóz możemy wykorzystać skórkę od banana lub całe, przejrzałe i już niesmaczne banany.
Są one bardzo bogate w substancje odżywcze, w tym w potas bardzo potrzebny roślinom kwitnącym. Skórkę od banana pokroić w kostkę, umieścić w słoiku i zalać gorącą wodą. Tak przygotowaną skórkę pozostawiamy w zamkniętym słoiku na 24 godziny. Po tym czasie powstały roztwór możemy wykorzystać do podlewania roślin. W ten sposób możemy wykorzystać skórkę kilkukrotnie, zalewając ją od nowa gorącą wodą.
Innym sposobem wykorzystania skórki od banana jest wysuszenie jej, a następnie zmielenie. Postały proszek mieszamy w ziemią.
Można też całe przejrzewające banany obrać ze skórki i rozgnieść widelcem na miazgę.
Powstałą masę zalewamy wodą, mieszamy, a następnie tak przygotowanym roztworem podlewamy rośliny.
Nawóz do roślin - skorupki jaj
1. Skorupki jajek można stosować na różne sposoby. Jak je poznacie, to już nigdy nie wyrzucicie ich do śmieci! Szkoda tracić darmowego i cennego nawozu oraz "obronnej" ściółki. Bez znaczenia, jaki kolor mają skorupki (białe lub pomarańczowe) i czy pochodzą z ekologicznej hodowli lub z chowu klatkowego. Żadne nie będą zawierać szkodliwych pozostałości szkodliwych dla ludzi lub roślin! Wszystkie doskonale nadają się do wykorzystania w ogrodzie i w doniczce.
2. Skorupki jajek pokruszyć i rozsypać pod roślinami. Pod wpływem wilgoci skorupki jaj będą się powoli rozpuszczać, uwalniając wapń do gleby. W ogrodzie będzie to doskonały sposób na ślimaki, które nie lubią ostrych brzegów pokruszonych skorupek jaj. Dlatego pokruszone skorupki jaj warto rozsypywać przede wszystkim pod roślinami często atakowanymi przez ślimaki, np. wokół funkii czy też na grządkach z sałatą. W ten sam sposób skorupki można rozsypać pod roślinami doniczkowymi, uprawianymi w domu.
3. Można również wysuszyć skorupki jajek i zmielić je na drobny proszek. Tego typu nawóz ze skorupek jajek stosujemy bezpośrednio wysypując go wokół rośliny lub mieszając go z ziemią do sadzenia roślin. Jest on szczególnie polecany dla roślin doniczkowych.
4. Kolejnym sposobem na uzyskanie nawozu ze skorupek jajek jest przygotowanie roztworu i podlewanie nim naszych roślin. W celu wykonania płynnego nawozu ze skorupek jaj należy zalać skorupki jajek gotującą się wodą i odstawić na około tydzień, co jakiś czas mieszając. Gdy skorupki jajek się rozpuszczą, nawóz będzie gotowy. Przed użyciem warto taki roztwór wstząsnąć aby się wymieszał. Takim nawozem ze skorupek jajek można podlewać bezpośrednio na ziemię wokoł rośliny.
5. Skorupki jajek możemy też dodawać do kompostu. Dzięki temu uzyskamy kompost bogaty w wapń, o podwyższonym pH. Będzie doskonały na gleby zbytnio kwaśne. Skorupki jajek szybciej się przekompostują, jeżeli przed wrzuceniem do kompostownika drobno je pokruszymy.
Ekologiczny sposób na mszyce
- 18.05.2022 11:38
- Wykonuj ekologiczne opryski
- więcej
Zwabiaj biedronki do ogrodu
- 18.05.2022 11:31
- więcej
Ekologiczne sposoby na mszyce
- 10.11.2022 12:55
(do wydruku:
Ekologiczne_Sposoby_na_Mszyce.pdf)- więcej
Sposoby na mrówki w ogrodzie
- 10.11.2022 12:58
(do wydruku: eko_na_mrowki.pdf)- więcej