• W roku szkolnym 2022/23 nasza Szkoła uczestniczy w Rządowym Programie „Aktywna Tablica”.

Głównym celem Programu jest umożliwienie wykorzystywania w procesie edukacyjno- terapeutycznym nowoczesnych pomocy dydaktycznych, wybranych przez szkołę zgodnie z jej zdefiniowanymi potrzebami.

W ramach udzielonego wsparcia finansowego został zakupiony sprzęt do Treningu uwagi słuchowej metodą prof. A. Tomatisa- „Uwaga słuchowa Pro” Nowej Ery.

Podczas Treningu uwagi słuchowej nie musi być nudno.

W ramach realizacji §6. ROZPORZĄDZENIA RADY MINISTRÓW z dnia 23 października 2020 r. w sprawie szczegółowych warunków, form i trybu realizacji Rządowego programu rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych na lata 2020–2024 – „Aktywna tablica” Organ prowadzący zapewnił, aby Zespół Szkół Specjalnych w Pęcherach, podjął działania dotyczące wdrożenia stosowania TIK w procesie nauczania polegające na uczestniczeniu przez wskazaną grupę nauczycieli (minimum 5) w konferencjach i szkoleniach z zakresu stosowania TIK w nauczaniu.

Pani Justyna Karolak i p. Urszula Pyłka 27 marca 2023 r. wzięły udział w webinarze „TIK w pracy z uczniami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi klasy 1-3” organizowany przez Eduterapeutica.
        Podczas szkolenia zdobyły wiedzę teoretyczną i praktyczną na temat różnorodnych deficytów rozwojowych i niepełnosprawności, a także poszerzyły swoją wiedzę, jak wykorzystać nowoczesne technologie oraz innowacyjne metody nauczania w pracy z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

Dzięki szkoleniu:

• Utrwalona została definicja „specjalnych potrzeby edukacyjnych" oraz przedstawione przykładowe deficyty i i niepełnosprawności z jakimi mogą borykać się uczniowie, a także jakie zadania powinien stawiać sobie nauczyciel pracujący z uczniem ze SPE.
        • Wzbogaciły wiedzę jak korzystać z technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) w pracy z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych w klasach 1-3, min. narzędzia dostępne online oraz program "Aktywna Tablica dla ucznia o SPE", które umożliwiają dostosowanie materiałów edukacyjnych do potrzeb uczniów.
        • Poznały zestawy praktycznych ćwiczeń z wykorzystaniem darmowych stron www, które pomagają w kompensowaniu deficytów rozwojowych

Pan Marcin Jabłoński wziął udział w szkoleniu” Tworzenie komiksów”

Pan Marcin Wziątek brał udział w:

• szkolenie: „Lekcja: Enter innowacyjne i kreatywne wykorzystanie zasobów i środowisk cyfrowych w ich pracy edukacyjnej”,
        • warsztat: "Narzędzia TIK w pracy z dzieckiem niepełnosprawnym intelektualnie w szkole specjalnej w formie on line”,

Pani Anna Zgódka w dniu 2023-03-29 ukończyła kurs "Nowoczesne technologie informacyjno-komunikacyjne w pracy z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych"