Zajęcia plastyczne z AAC
Prowadzący: Magdalena Bulska, Anetta Skoczylas
Cel główny: - umożliwienie aktywnego uczestnictwa w twórczych zajęciach plastycznych uczniom niemówiącym i mającym trudności w porozumiewaniu się
Jedną z ważnych form Zajęć rozwijających kreatywność są zajęcia plastyczne. Wywierają wpływ na całokształt rozwoju. Są źródłem samodzielnych badań, doświadczeń, odkryć i przeżyć, a także polem do nauki podejmowania własnych wyborów. Jest to swoisty poligon doświadczalny, pełen doznań polisensorycznych. Sama aktywność plastyczna oraz twórczy proces stanowią źródło poszukiwań, błędów i sukcesów, poczucia sprawstwa oraz silnych emocji. Końcowe dzieło jest ich cennym owocem, ale ważniejsza jest droga, którą pokonuje uczeń. To podczas tej kreatywnej wędrówki dokonuje on wielu interesujących, często zaskakujących odkryć, poznaje, doznaje, odbiera, uczy się i buduje własny przekaz artystyczny.
Uczniowie zazwyczaj chętnie uczestniczą w zajęciach plastycznych, szczególnie młodsze dzieci wyrażają chęć eksperymentowania w stosowaniu barw, materiałów i technik plastycznych. Stosowanie AAC na zajęciach plastyki przyczyni się do generalizacji zwrotów i wyrażeń np. zwrotów grzecznościowych, wyrażeń typu: pomóż mi, podaj, wyrażenia odnoszące się do etapów: potem, teraz itp.
Pomóc tu mogą karty wyboru z symbolami AAC: karta wyboru koloru, wyboru materiału, przyborów jak również wybór postaci, zdarzenia, krajobrazu- do zilustrowania omawianego tematu (wiersz, bajka, piosenka, zjawisko pogodowe itp.) Symbole AAC mogą również wesprzeć opanowanie etapów wykonywania pracy w poszczególnych technikach, a tym samym rozwijać samodzielność podczas działań plastycznych.