Wielkie świętowanie
NASZA GAZETKA>>
W tym roku szkolnym świętujemy bardzo uroczyście 100-ną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Już od września na zajęciach uczniowie przygotowywali się do tego wydarzenia wykonując dekoracje sal, tworząc prezentacje multimedialne o Polsce oraz prace plastyczne, ucząc się pieśni i tańców patriotycznych.
Główne wydarzenia miały jednak miejsce w tygodniu poprzedzającym datę 11 listopada.
To właśnie między 4 a 9 listopada w naszej szkole było najradośniej i najuroczyściej. Uczniowie poznawali historię Polski związaną z niepodległością: czas zaborów, niewoli, dwóch wojen oraz czasów powojennych. Poznawali przez uczestniczenie bardzo aktywne, barwne i uczuciowe. Były uczucia smutku ale też dumy i radości, bo taka przecież jest historia naszego kraju.
Wszyscy nauczyciele włączyli się w przygotowanie tych obchodów, których pomysłodawczyniami i głównymi organizatorkami były: p. Grażyna Cieślakiewicz, p. Dorota Cichocka-Zawada, p. Anna Rolka-Trybus,
p. Ewa i p. Andrzej Kołodziejscy oraz p.J.Kępka.
Szczególne podziękowania kierujemy także do Was, drodzy Rodzice, za Waszą obecność i pomoc, upieczenie przepysznych patriotycznych ciast i ciasteczek oraz udostępnienie swoich domowych pamiątek z czasów PRL. Dziękujemy!
M.Reguła
TYDZIEŃ Z POLSKĄ
ŚWIĘTOWANIE 100 LECIA NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI
Przez cały tydzień odbywały się w naszej szkole spotkania i uroczystości upamiętniające setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Od poniedziałku do środy na spotkaniach czytelniczo-historycznych poznawaliśmy historię stuletniej, niepodległej Polski.
Literatura, muzyka i film z tamtych lat przybliżyły nam atmosferę Polski okresu międzywojennego, pokazały tragizm drugiej wojny światowej i przypomniały lata PRL.
Zebrane przez uczniów i nauczycieli pamiątki z tamtych lat – zdjęcia, listy, znaczki, mapy, książki i różne inne eksponaty kształtowały świadomość upływu czasu i obrazowały cechy danego okresu w historii Polski.
Przeżywaliśmy odzyskiwanie niepodległości razem z bohaterami tamtych dni, dziećmi z Wrześni walczącymi o polską mowę, żołnierzami Legionów, Polakami rozbrajającymi zaborców. Śpiewając Rotę czy Pieśń Legionów byliśmy blisko tamtych dni i ludzi. Podziwialiśmy nowo odradzającą się Polskę, jej wspaniałe dwadzieścia lat rozwoju gospodarczego i kulturalnego. Razem z Eugeniuszem Bodo i Hanką Ordonówną nuciliśmy piosenki z pierwszych polskich filmów, a klasy młodsze wspólnie recytowały „Lokomotywę”, najsłynniejszy wiersz Juliana Tuwima.
Okres drugiej wojny światowej przybliżyła nam literatura dla dzieci. „Asiunia” Joanny Papuzińskiej, „Zaklęcie na W” Michała Rusinka oraz „Wojna nie jest dla dziewczyn” Pawła Beręsewicza. Książki te pokazały nam czym jest wojna, co zabiera i czym się kończy.
Czasy PRL przypomnieliśmy zarówno poprzez tragiczne wydarzenia stanu wojennego jak i zwykłe, codzienne życie naszych dziadków i rodziców. Dobranocki, filmy i muzyka tamtych lat przywołały wiele wspomnień wśród naszych nauczycieli i pracowników szkoły.
URODZINY POLSKI
Prawdziwe świętowanie rozpoczęliśmy w czwartek. Urządziliśmy Polsce setne urodziny. Ubrani na biało i czerwono przynieśliśmy Polsce prezenty – wiersze, piosenki i 100 laurek z życzeniami. Biało-czerwone torty i ciasta przygotowane przez naszych rodziców uświetniły nasze spotkanie. Jak urodziny to i zabawa, tym razem tańczyliśmy do przebojów z lat młodości naszych rodziców.
KOCHAM CIĘ POLSKO
Pod takim hasłem odbyła się w piątek 9 listopada oficjalna uroczystość poświęcona obchodom stulecia niepodległości Polski. Uświetnili ją swoją obecnością goście ze Starostwa Piaseczyńskiego – Pani Magdalena Boniecka oraz Pan Ksawery Gut. Wydarzenie to rozpoczęła inscenizacja przedstawiająca dzieje Polski od czasów świetności Króla Zygmunta Starego po odzyskanie niepodległości w 1918 roku.
O godzinie 11.11 tak, jak we wszystkich szkołach w Polsce wszyscy razem zaśpiewaliśmy hymn Polski, oczywiście cztery zwrotki.
Nasze obchody zostały uświetnione polonezem, który zatańczyli uczestnicy oddziałów rewalidacyjno-wychowawczych wraz ze swoimi nauczycielami i opiekunami.
Świętowanie zakończyliśmy quizem wiedzy o Polsce pod hasłem „Kocham Cię Polsko”. Podzieleni na grupy odpowiadaliśmy na pytania, odgadywaliśmy piosenki, rozwiązywaliśmy zagadki, układaliśmy hasła. Zakończyliśmy piosenką „Kocham Cię Polsko”
KOCHAMY CIĘ POLSKO
Grażyna Cieślakiewicz , Anna Rolka -Trybus
Dorota Cichocka-Zawada, Justyna Kępka
I dzień-poniedziałek: I wojna światowa i 20-lecie międzywojenne
ZDJĘCIA>>
II dzień-wtorek: II wojna światowa
ZDJĘCIA>>
III dzień- środa: PRL
ZDJĘCIA>>
IV dzień -czwartek: 100 lat Polsko!
ZDJĘCIA>>
Świetlica i ZESPOŁY REW.-WYCH.>>
V dzień- piątek: hymn godz. 11.11, przedstawienie , polonez, quiz
Tego dnia świetowaliśmy razem z naszymi Gośćmi: p. Ksawerym Gutem, p. Magdaleną Boniecką oraz p. Ewą Lubianiec a cała uroczystość zostala uwieczniona w obiektywie przez p. Wojciecha Zmysłowskiego.
ZDJĘCIA>>